PhpBB Forum Bazı Üyelerin Ekranına Sığmıyormuş :S Yardım Eder Misiniz?

Eklentiler ile ilgili soru, sorun ve tartışmalar.

PhpBB Forum Bazı Üyelerin Ekranına Sığmıyormuş :S Yardım Eder Misiniz?

İleti The_CoDeR 19.12.2006, 17:07

Arkadaşlar Ben PhpBB Forum Kurdum. Benim ekran Çözünürlüğüm 1280x800. Siteyi Localde tasarlayıp FTP'den Yolladım. Fakat Bazı Üyeler Çözünürlikleri Düşük Olduğu İçin Sitede Kaydırma Çubuğunun Çıktığını ve Sığmadığını Söylediler.
Bu Yüzden Sitenin Otomatik Olarak Ekrana Sığmasını Nasıl Yapabiliriz. Herkezde Farklı Görünsün İstemiyorum. Yardım Eder Misiniz?
The_CoDeR
Üye
Üye

İleti elvis 19.12.2006, 19:02

Çözünürlüğünüzü düşürüp sitenizi o şekilde tasarlayın.
Kullanıcı avatarı
elvis
Üye
Üye

Cvp: PhpBB Forum Bazı Üyelerin Ekranına Sığmıyormuş :S Yardım Eder Misiniz?

İleti The_CoDeR 19.12.2006, 19:11

Arkadaşım Sence Böyle Bir Çözüm Olur Mu? Peki daha sonra da siteyi yüksek çözünürlüklerde Tasarlayıp Seçin diyim mi? Ben sitenin otomatik boyutlanmasını istiyorum.
The_CoDeR
Üye
Üye

İleti elvis 19.12.2006, 19:34

Google'da Web tasarımında çözünürlük diye arattığımda çıkan 3. sonuçtan alıntıdır. Bu arada sizdeki sorun forum kısmı içinse kullandığınız temadan kaynaklı olabilir.
İnsanlar, hazırladıgımız Web sayfalarını farklı isletim sistemlerine sahip bilgisayarlarla ve farklı
özelliklere sahip Web tarayıcıları kullanarak izliyorlar. Her Web tarayıcısı sayfaları görüntülerken bir
standartta birlesmezler. Bu neden dolayı Web sayfalarımızı yapmadan önce bazı püf noktalarını
bilmemiz gerekiyor. Bu noktaları bilmeden yaptıgımız bir sayfa, biz sayfayı kendi bilgisayarımızın
sartlarında görerek yaptıgımız için bize çok güzel görünecektir, ama baska birisi için görünen
sayfalarda hatalar bulunabilir.
Çalısma alanımız
A4 kâgıtta çalısma alanınız bellidir. Web'de ise bu çalısma alanı enine ve boyuna sınırsızdır; yani 5
metre eninde bir sayfa yaparsanız; tarayıcınız bunu saga ve sola kaydırarak görüntüler. Ama tabii ki bu
istenilen bir durum degildir.
Bu noktada tasarımımızın he kosulda düzgün görünmesi için sınırları bizim belirlememiz gerekir.
Kural 1: Ziyaretçileriniz sayfanızın solundan sagına dogru tümünü görüntülemek için tarayıcının yatay
kaydırma çubugunu kullanmak zorunda kalmamalı.
Kural 2: 800 x 600 çözünürlükte harika görünen siteniz, 1024 x 768 çözünürlükte ekranın sol üst
kösesine yapısıp kalmamalı, etrafında çirkin beyaz bosluklar bırakmamalı.
Çalısma Alanımızı Belirleyelim;
Kendimize ilk sormamız gereken, sayfamızı hangi çözünürlük ayarlarına göre tasarlayacagımızdır.
Özellikle laptopların yaygınlasması ile artık insanların büyük bir çogunlugu 1024 x 768 ekran
çözünürlügünü tercih etmekle birlikte, yine de hala 800 x 600 çözünürlük kullananların sayısı az degil.
600 x 480 gibi düsük çözünürlükleri ise artık kimse kullanmıyor.
Sayfanızı 800 x 600'e ya da 1024 x 768'e göre yapmak tabi ki sizin bileceginiz is. Ancak benim
tavsiyem, sayfanızın 800 x 600 çözünürlükte düzgün görünmesini saglayacak, ancak aynı zamanda
1024 x 768 çözünürlükte de güzelligini koruyacak bir "orta yol" seçmeniz. Bu seçim, sayfanızı genis
kitlelerin aynı güzellikte izleyebilmesini saglayacaktır.
Bunu yapabilmeniz için farklı isletim sistemleri ve farklı taraıcıların özelliklerini bilmeniz gerekecektir.
Örnegin Windows isletim sisteminde ekranın en altında boydan boya uzanan çubuk, sayfanızın görüntü
alanından çalmaktadır. Bu da Macintosh ile tasarladıgınız bir sayfanın giris sayfasının altında
görünmesini istediginiz logoyu, müsterinizin PC'sinde ilk basta görmemesi demektir. Aynı sekilde,
tarayıcıların kaydırma çubuklarının en olarak ölçüleri de farklıdır.
Çalısma alanımı hangi boyutlara göre planlamak istiyorsak o yönde ölçüler seçmeleyiz.
800 x 600 Çözünürlük için;
Windows isletim sistemi Macintosh Klasik Mac OS X
IE 5.X En : 780 Boy : 410 IE 4.5 En: 744 Boy : 446 IE 5.x En : 748 Boy : 436
IE 6.0 En : 780 Boy : 413 IE 5.x En: 748 Boy : 439 N 6.2 En : 769 Boy : 463
N 4.X En : 780 Boy : 422 N 4.7 En: 768 Boy : 437
N 6.X En : 776 Boy : 446 N 6.2 En: 763 Boy : 464
800 X 600 çözünürlükte farklı tarayıcı ve isletim sistemlerine göre sayfanın görüntülenen bölümü pixel
cinsinden söyledir.
Önerilen en güvenli ölçü : 744 En x 410 Boy, hem Windows hem de Mac'te tam görüntü için: 748 En x
410 Boy.
Kullanıcı avatarı
elvis
Üye
Üye

Soru(n)lar & Tartışmalar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir