[Soru] Körler için güvenlik kodunu anons edecek bir mod var mı?

Eklentiler ile ilgili soru, sorun ve tartışmalar.

[Soru] Körler için güvenlik kodunu anons edecek bir mod var mı?

İleti Diyalektik 10.01.2007, 15:45

Üye olurken (ya da daha sonra) çıkan güvenlik kodu doğrulama aşamasında körler için o kodu sesli anons edecek bir mod var mı?
Kullanıcı avatarı
Diyalektik
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

İleti sabri ünal 10.01.2007, 20:27

o değil de? benim merak ettiğim, sitedeki mesajları nasıl okuyacaklar? phpBB standart görsel doğrulaması olağanüstü karışık değil, invert yani tersine çevirmek de mümkün!
Mutluyum, biraz komedi takılıyorum! sakın kızmayın yakında geçer, sebebini ben de bilmiyorum! yeni bir aşk da bulmuş değilim!
Kullanıcı avatarı
sabri ünal
Üye
Üye

İleti CeRBeR 10.01.2007, 20:28

üstat çok özür dileyerek soruyorum acaba körler diğer alanları nasıl dolduracak ?
Kullanıcı avatarı
CeRBeR
Üye
Üye

İleti Simuzer 10.01.2007, 22:01

Sanırım arkadaşımızın demek istediği, şu MSN'deki kayıt formunda olan, görsel doğrulama kodunu okumakta zorlananlar için sesli olarak dinleme özelliğinden istiyor olması...

Yoksa mantıken, hem CeRBeR'in dediği gibi diğer alanları doldurmak hem de Sabri Ünal'ın dediği gibi forumdaki mesajları okumak gözleri görmeyenler için imkansızdır...

Bir de şu yönü var tabi, körler de bir şekilde bilgisayardan faydalanıyorlar. Ama bu tabi ki bizim faydalandığımız bir şekilde değil.. Google'dan bunla ilgili bir çok yazıya ulaşabilirsiniz. Sonuç olarak demek istediğim şu, körler forum mesajlarını bir şekilde okuyabilirler. Çünkü forumdaki mesajlar, yazılar, başlıklar, vs.. bütün bunlar metin (text) olarak görüntülenmektedir. Ancak görsel doğrulama kodu, bir resim üzerinde gösterilmektedir... Dolayısıyla sesli okuma türü veya buna benzer şeyler ile bu resim üzerindeki kodların okunması zannımca mümkün değil.. Bu yüzden olsa arkadaşımız körler için de bu durumun aşılması için gerekli bir modun olup olmadığını soruyor...

Cevaba gelince, böyle bir şeye henüz rastlamadım. Ancak üzerinde çalışılırsa yapılabilir. Düşünce güzel. Hem, görsel doğrulama daha karmaşık görüntü hale getirilmiş de olur. Okuyamayanlar da sesli olarak dinler ve görsel doğrulama kodunu girerek siteye kayıt olurlar..
Kullanıcı avatarı
Simuzer
Geliştirme Grubu
Geliştirme Grubu

İleti Simuzer 10.01.2007, 22:02

Mesela ben, Sabah Gazetesinde yayınlanan bir haber köşe yazısı buldum.. Yazar araştırmış ve açıklamasını da yapmış... Faydalı olabilir belki...

Körler için internet - Emre Aköz - Sabah
http://www.sabah.com.tr/2004/12/30/yaz13-10-126.html
Kullanıcı avatarı
Simuzer
Geliştirme Grubu
Geliştirme Grubu

ALEXIS
10.01.2007, 22:06

HTML ve CSS de körler için, PC'nin sesli okumasını kolaylaştıran etiketler var.
Kullanıcı avatarı
ALEXIS
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İleti sabri ünal 11.01.2007, 09:06

yazıyı okudum, aklıma gelen tek yol... görsel doğrulama okunmuyor! diye bir link oluşturmak ve ordan bir basit "Talep" formu oluşturmak... böylece onlar da kayıt olmuş olurlar... yani bir nevi iletişim formu fakat daha basit... ve

talep ettiğiniz üye ismi : yazınız
talep ettiğiniz üyelik için şifreniz : yazınız
talep... eposta

admin onayıyla adminler siteye üye kayıt edebilirler artık...
Mutluyum, biraz komedi takılıyorum! sakın kızmayın yakında geçer, sebebini ben de bilmiyorum! yeni bir aşk da bulmuş değilim!
Kullanıcı avatarı
sabri ünal
Üye
Üye

İleti Diyalektik 12.01.2007, 12:54

Özür dilerim arkadaşlar, dün giremedim siteye.

Öncelikle şunu söyleyeyim, körler, kısa bir eğitimler tıpkı görenler gibi bilgisayarın/sitelerin tüm tüm tüm özelliklerini aynen ve herkesle aynı hızda (bazen daha hızlı) kullanabilirler. Yani foruma (eğer güvenlik kodu olmazsa) kolayca üye olabilirler vs.

Şöyle düşünün: Bilgisayarın monitörünü kapatın. ok/imleç o anda her nerdeyse, o anda oranın anonsu geli. Tüm atlama/sekme işlemlerini klavyeyle yaparlar. bilgisayar sürekli konuşur ve körler de ona göre nerede olduklarını anlayıp işlem yapabilir, yazıları okuyabilir/dinleyebilirler.Tabii kullandıkları seslendirme programlarının birçok kısayol tuşları ve kolaylıkları da var.
Bunca yapılabilirliği engelleyen tek şey, ALT kodu eklenmemiş resim/flash dosyalarıdır. İmleş bir resmin üstüne geldiğinde ALT koduna bakar, eğer ALT kodu girilmişse (Ör: Resim: Gökyüzüne doğru bakan bir çocuk resmi) onu okur, böylece görmeyen kişi de sayfanın bütünlüğüne hakim olabilir. Ya da imaj butonlarını düşünün. Eğer butonlara, Buton: anasayfa , Buton: hakkımızda , Buton: iletişim vb. alt kodları yazmasak, körler hiç bir şey yapamaz.
Bir de yazıya link ekleme ayrıntısı çok önemli. Mesela yukarıda yazdıklarımı bir önyazı olarak düşünün bu yazdıklarım da son kısımları olsun. Eğer ben bu son kısma devamını okumak için tıklayın, yazar ve sadece tıklayın kelimesine link bağlarsam, o zaman görmeyen kişiye bir anons gelir: "tıklayın"! ama oraya tıklandığında nereye gidileceğini, nerenin bapğlantısı olduğunu bilemez. Olması gereken, yazının sonuna, şu ibareyi eklemek ve ibarenin tamamını linklemektir: "görme engellilerin bilgisayar kullanımı ile ilgili haberin devamını okumak için tıklayın"
Sorlarınız olursa yazın lütfen...

Bu başlıkta sorduğum şey şurada var: https://accountservices.passport.net/re ... sl=1&vv=30
Ziyaret ettiğinizde göreceksini ki güvenlik kodunun olduğu yerde sesli anons seçeneği var. Onun gibi bir sistem olabilir mi diyorum; Türkçe olarak tabii..
Kullanıcı avatarı
Diyalektik
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

İleti murtaza 12.01.2007, 15:20

CeRBeR yazdı:üstat çok özür dileyerek soruyorum acaba körler diğer alanları nasıl dolduracak ?

En mantikli soruyu cerberusum sormus.

Müthissin anacim.

Sevgiyle :lol:
Kullanıcı avatarı
murtaza
Üye
Üye

Cvp: [Soru] Körler için güvenlik kodunu anons edecek bir mod var mı?

İleti Diyalektik 12.01.2007, 17:22

murtaza, soru güzel, cevap da üstteki mesaja :)
Kullanıcı avatarı
Diyalektik
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

İleti Simuzer 12.01.2007, 18:57

Benim yazdığım ve verdiğim linkteki bilgiyi okuyan yok sanırım :)
Kullanıcı avatarı
Simuzer
Geliştirme Grubu
Geliştirme Grubu

Soru(n)lar & Tartışmalar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir