HaberPort (ezPortal için haber eklentisi)

Eklenti geliştirme bölümü.

HaberPort (ezPortal için haber eklentisi)

butterflyT
11.09.2006, 00:38

ezPortal kurulduğunda ID numarası 1 olan foruma gönderilen son 5 konuyu portal anasayfası (portal.php) üzerinde haber olarak görebilirsiniz. Ancak foruma gönderilen konu ister duyuru olsun ister haber isterse normal konu olsun portal.php üzerinde görülüyor. Yani kısacası o forumdaki tüm konular portal.php üzerinde görülebilir. Bu çok basit bir haber eklentisi oluyor hatta tam bir haber ekletisi bile diyemeyiz.

Bu yüzden ben de ezPortal için gerçek bir haber eklenti MOD'u yaptım. Öncelikle Slash News Mod'u kurmak gerek.
http://www.canver.net/slash-news-mod-gu ... 11801.html

Yukardaki haber modülünü kurduktan sonra foruma haber olarak gönderilen -bunu konuyu açarken belirleyebiliyorsunuz- konuların belirlediğiniz sayıdaki son birkaç tanesi portal anasayfası üzerinde görülecek. Haber olarak gönderilmeyen diğer tüm konular portal anasayfasında (portal.php) görülmeyecek. Haberlerin bitiminde de "Tüm Haberler" linki ile haber anasayfasına news_index.php'ye yönlendirileceksiniz.

Bu mesajı da mutlaka okuyunuz !
http://www.canver.net/image-vp72669.html#72669

#################################################################
## MOD Başlığı: HaberPort
## MOD'u Düzenleyen: ButterflyT - canver.net
## Programlayan: phpbb2.de
## MOD Açıklama: Foruma haber olarak gönderilen konular ezPortal'da portal anasayfası
## (portal.php) üzerinde gösterilir.
## Öncesinde Slash News Mod 1.0.1.modifed'in kurulmuş olması gerekir.
##
## Kurulum Seviyesi: Kolay
## Kurulum Süresi: ~5 Dakika
## Düzenlenecek Dosyalar: portal.php
## portal_body.tpl
##
## Gerektirdikleri: Bu MOD öncesinde Slash News Mod 1.0.1.modifed'in kurulmuş olması gerektirir.
## http://www.canver.net/slash-news-mod-gu ... 11801.html
## Uyarı: Kuruluma başlamadan önce düzenleyeceğiniz dosyaların yedeklerini almanız önerilir.
##
## MOD Geçmişi:
## 2006-09-11 - Version 1.0
## - phpBB 2.0.21 ile uyumludur.

Kolay gelsin.

Sevgiler,
ButterflyT
Eklentiler
HaberPort.txt
HaberPort Modülü
(14.07 KiB) 1323 defa indirildi
En son
butterflyT
tarafından, 26.02.2007, 14:19 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
butterflyT
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

İleti moonlight 12.09.2006, 14:03

Ellerine saglık dostum çok iyi bir mod..
Kullanıcı avatarı
moonlight
Üye
Üye

İleti safakben 13.09.2006, 04:44

resim ekleyebiliyomuyuz.
Kullanıcı avatarı
safakben
Üye
Üye

butterflyT
13.09.2006, 08:23

safakben yazdı:resim ekleyebiliyomuyuz.
Görünüm ezPortal'ın kurulduktan sonraki görüntüsüyle hemen hemen aynı. Tek fark Hoşgeldiniz mesajının altındaki mesajların foruma sadece "haber" olarak gönderilen konulardan seçilmesi. Normalde ezPortal foruma gönderilen her konuyu anasayfada haber olarak gösteriyor. Sayfanın en altındaki Tüm Haber ile de haber ana sayfasına yani news_index.php'ye yönlendirileceksiniz. Foruma bir konuyu haber olarak açabilmeniz için de Slash News Mod kurmanız gerekiyor.

Portal sayfasının ekran görüntüsü
http://img223.imageshack.us/img223/6447 ... ortbm7.jpg

Kolay gelsin,
ButterflyT
Kullanıcı avatarı
butterflyT
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

İleti safakben 13.09.2006, 11:09

ben bu modun sağ tarafına resim koyulanından istiyorum acaba bulabilirmiyiz?
Kullanıcı avatarı
safakben
Üye
Üye

İleti moonlight 13.09.2006, 13:30

safakben yazdı:resim ekleyebiliyomuyuz.

bu eklentiyi yaptıgımız zaman resim ekleniyor.
Resim
Kullanıcı avatarı
moonlight
Üye
Üye

butterflyT
13.09.2006, 18:18

Öncelikle söyleyeylim moonlight süpersin. Ben soruyu sanırım yanlış anladım. Neyse en azından her iki anlamda da arkadaşımız cevabını almıştır :wink:

safakben yazdı:ben bu modun sağ tarafına resim koyulanından istiyorum acaba bulabilirmiyiz?
Yukardaki mod foruma 'haber' olarak gönderilen konuları portal anasayfasına taşıyor. Onun öncesinde Slash News Mod kurmanız gerekiyor. Bu modu kurunca konu açarken açılır kutuda haberi ya da normal mesajı seçme hakkınız var. Dolayısla haberi yazarken [img] tagları ile istediğiniz resmi ekleyebilirsiniz. Siz özellikle align=right ya da align=left yapmak istiyorsunuz. Onun da kolayı var bahsettiğim iki modu kurdunuz en son olarak üçüncü mod olarak Left and Right IMG tagsı kurman gerek. Bu üç modu arka arkaya kurduğunuz zaman çok güçlü bir haber modülüne sahip olmuş olursunuz. Tam sizin istediğiniz gibi olacak. [img=right]ile resim sağa[/img], [img=left]ile resim sola[/img] dayanacak ve yazılar da resmin yanında olacak.

1- Slash News Mod
2- HaberPort
3- Left and Right IMG tags

Kolay gelsin,
ButterflyT
Kullanıcı avatarı
butterflyT
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

İleti moonlight 13.09.2006, 18:41

Bende advendec bbcode var. Left and Right IMG tags modunu kurmuştum çalışmıyor.Onun yerine
[align=right][img]İmg adresi[/img][/align] şeklinde kullanıyorum..
Kullanıcı avatarı
moonlight
Üye
Üye

İleti safakben 14.09.2006, 01:47

saolun teşekkür ederim fakat cmx_news_mod tr yamasını bulamadım yardımcı olabilirmisiniz?
Kullanıcı avatarı
safakben
Üye
Üye

butterflyT
14.09.2006, 08:33

safakben yazdı:saolun teşekkür ederim fakat cmx_news_mod tr yamasını bulamadım yardımcı olabilirmisiniz?
http://www.canver.net/slash-news-mod-gu ... 11801.html
Bu sayfada benim verdiğim versiyonu indir. cmx_news_mod_v101.m.zip'deki language klasörü içinde lang_turkish göreceksin. Onun içindeki lang_news.php kopyalarsın.

Kolay gelsin,
ButterflyT
Kullanıcı avatarı
butterflyT
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

İleti safakben 14.09.2006, 14:59

teşekkür ederim saolun emekleriniz.için.
Kullanıcı avatarı
safakben
Üye
Üye

Cvp: HaberPort (ezPortal için haber eklentisi)

İleti TutsaK 11.10.2006, 17:03

Selamun aleykum ben modu kurdum ama Bir sorunum var forumlara mesaj olarak yazdıklarimi ana sayfaya yollayamıyorum mesela mazagin Actigim Konuyu magazin olarak seciyorum ve Gönderiyorum ama Ana Sayfada Görünmüyor Birde

Resim

Resimdeki Hos geldiniz yazısının altındaki Bolum Bunun cıkmasi Normalmi kurumulu yaptıgımdan beri orda duruyor :S
TutsaK
Üye
Üye

İleti rapdinle 14.10.2006, 11:03

ben ezportala uyarladım slah da kurulu okul kategorisini seçiyorum ezportalda haber olarak çıkıyor ama hiç kategori şeçmediim zaman sadece boş bir tablo çıkıyor ortaya yardım ederseniz sevinirim
Kullanıcı avatarı
rapdinle
Üye
Üye

İleti uyuzbiri 05.11.2006, 14:57

ben de bu modu kurdum fakat misafirler de "devamını oku" kısmını tıkladıklarında haberin tamamını okuyabiliyor.
panelden forum izinlerinden kayıtlı olarak ayarlıyorum bu sefer haberler portala gelmiyo. şifreni girersen görebiliyosun.
ben haberlerin gözükmesini fakat devamını oku dediklerinde şifre sormasını istiyorum.
yardımcı olur musunuz?
uyuzbiri
Üye
Üye

butterflyT
21.02.2007, 03:10

uyuzbiri
Geç kalsam da sorular cevapsız kalmasın diye yazıyorum. Öncelikle şunu söyliyeyim tahminimce Slash News Mod 1.0.1.modifed kurmadınız. Çünkü yazınızdan öyle anlaşıyor. Eğer Slash News kurduysanız onun haberler için ayrı bir index.php'si olduğunu görürdünüz. Dolayısıyla haberleri gönderdiğimiz forum kategorisine nasıl izin verirseniz verin ana sayfada da haberin index sayfasında da ziyaretçiler haberin tamamanı görür. Yani haberlerin gönderildiği forumun izinlerinden bağımsız bir durum söz konusu. Ama eğer ezPortal'ı standart biçimde kurursanız anasayda (portal.php) haber diye gördüğünüz aslında ID nosu 1 olan foruma gönderilen mesajlardır. Dolayısıyla ID nosu 1 olan forumun izinlerini değiştirmeniz direkt olarak ana sayfadaki görüntüleme olayını etkileyecektir. Kayıtlı derseniz doğal olarak anasayfada ziyaretçiler bu haberleri göremeyecektir.

İsteğinizi karşılamanın tek yolu Slash News modu kurmak olacaktır. Böylece anasayfada gösterilen haberleri önce forum izinlerinden bağımsız hale getiririz. Daha sonra news_index.php'nin başına ziyaretçilerin görmesini engelleyecek kodu koymamız gerekecektir. Bunun için aşağıdaki makaleyi okuyunuz.
http://www.canver.net/kb.php?mode=article&k=58

Denemedim ama tahminimce böyle olmalıdır. Haberler anasayfada görünecek ancak ziyaretçi devamını oku'ya tıklayınca news_index.php'ye yönlendirileceği için haberin tamamını okuyamayacaktır. Umarım işe yarar.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
butterflyT
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

İleti baris 25.02.2007, 08:09

bunu kurdum ama, portal sayfasında gorukmuyor belirlediğim kategorideki haberler ? (importal'ın haber gösterimini kapatıyorum:? )
baris
Üye
Üye

Cvp: HaberPort (ezPortal için haber eklentisi)

butterflyT
26.02.2007, 14:18

TutsaK, rapdinle soru sornuşlar ama cevap veremedim kusura bakmasınlar. Her zaman siteye girmeye vaktım olmuyor.

baris
Sorunu anladım ama neler yaptığını biraz anlatırsan daha aydınlatıcı olur.

Ben buradaki tüm soruların geneli için kısıtlı zamanım olmasına rağmen tekrardan ufak bir deneme yaptım. Sırayla kurduğum dosyaları yazıyorum.
1- phpBB-2.0.22
2- ezPortal v218c
3- Slash News Mod 1.0.1.modifed
4- HaberPort

İstediğim haber kategorisini oluşturabiliyorum, mesaj gönderirken eğer haber olarak seçersem portal.php'de görünüyor eğer haber olarak işaretlemezsem görünmüyor. Hangi haber kategorisini seçersem seçeyim ana sayfada (portal.php) görünüyor.

HaberPort'u kurmazsanız Slash News Mod ile oluşturduğunuz kategorilerden birine haber gönderdiğinizde bu haberleri ancak news_index.php'de görebilirsiniz. ezPortal'da (portal.php) ise ID nosu 1 olan forumdaki konuları haber olarak görürsünüz. Slash News Mod ile hazırladığınız haberlerin ana sayfada (portal.php) görünmesi için "HaberPort" modülünü mutlaka kurmalısınız.

Ben "Slash News Mod Güncellenmiş Versiyon"un bu kadar popüler olacağını hiç düşünmemiştim. Şuan 4015 kez indirilmiş. Ancak ilginçtir HaberPort modülü sadece 174 kez indirilmiş. Oysa bu iki modül bir birine bağlı. Şöyeki; Slahs Mews Mod tek başına çalışır ama haberleri ana sayfada (portal.php) göremezsiniz. HaberPort modülü Slahs News Mod ve ezPortal kurulu olmadan çalışmaz. Ancak haberlerin ana sayfada (portal.php) görünmesini istemiyorsanız kurmanıza gerek yoktur.

Slahs News Mod çok güzel bir haber modülü ancak haberin phpBB2 plus'taki gibi ana sayfada görünmesini istiyorsanız mutlaka HaberPort modülünü de kurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde aşağıdaki kodda göreceğiniz üzere ezPortal'ın portal.php'sinde

Kod: Tümünü seç
// News Forum ID: separate by comma for multi-forums, eg. '1,2,5'
$CFG['news_forum'] = '1';

ID nosu 1 olan forumdaki konuları haber olarak görürsünüz. HaberPort modülünü kurduktan sonra portal.php'de aşağıdaki kodlar arasındaki değerlerin herhangi bir anlamı kalmayacaktır. Çünkü bu değerler ezPortal'ın standart kurulumu için gereken ayarlardır. Oysa biz HaberPort eklentisinden sonra portal.php'de köklü değişiklikler yapıyoruz. Portal üzerinde görülecek haberlerin ayarları için artık Slash New Mod'un admin panelini kullanmanız gerekecektir.
Kod: Tümünü seç
// Set configuration for ezPortal
...
// END configuration

Umarım anlatabildim. Dediğim gibi adını saydığım dosyaları tektek düzgün bir biçimde kurarsanız herhangi bir sorun olmaması gerekiyor.

Buarada HaberPort modülünü ben bazı kaynaklardan derleyerek hazırlamıştım (sıfırdan ben yazmadım, derlerdim. Ekleme, çıkarma, düzeltme yaptım) Sanırım direkt olarak bu amaça hizmet eden modül bir tek canver.net'te var.

Son bir uyarı daha yapayım. Eğer kafanız karışıyorsa o zaman yukardaki sırayı takip ederek deneme amaçlı sıfırdan bir site daha oluşturun. Benim kurduğum dosya sırasını takip edin ve her mod kurulumundan sonra sitenizde ne gibi değişiklikler olduğunu mutlaka gözlemleyin. Ezberden değil en azından benim kadar işi anlayarak bu modül kurma işini yapmış olursunuz.

Kolay gelsin,
ButterflyT
Kullanıcı avatarı
butterflyT
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Eklenti Geliştirme

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir