Kendi çalıştığım scriptin üzerinde değişken çağırıcam fakat nasıl olacağını bilmiyorum ltfen yardım!

PHP, MySQL, HTML, CSS, SEO vb. ile ilgili genel konular.

Kendi çalıştığım scriptin üzerinde değişken çağırıcam fakat nasıl olacağını bilmiyorum ltfen yardım!

İleti yaso19 19.07.2006, 21:10

Arkadaşlr öncelikle başlığı hatalı açtıysam özür dilerim ve düzeltilmesini temenni ederim :)

bu aralar bir scripti geliştirmeye aldım. çok basit bir resim paylaşım script i idi, onu baya geliştirdim. ama hala basit ve sürekli geliştirmeye çalışıyorum.konuya gelelim;

script in config dosyasında maximum resim boyutu olarak bir veri giriliyor, girilen veri "byte" olarak hesaplanıyor, şuan 2048000 byte ayarladım ama bunu index te KB olarak çağırıyor ve 1600 kb olduğunu söylüyor (halbuki 2000 olması lasım)! lafın kısası dosya boyutu kodlarında bi hata var galiba yanlış görüyor :S

işte index te çağrılan kod:
Kod: Tümünü seç
<?
$divd = 1280;
$isize = $max_size / $divd;
$isize2 = round($isize);
?>

Yüklemek için bir resim dosyası seçin<br>
En fazla yükliyebileceğiniz dosya boyutu <?echo $isize2;?> KB tır.<br><br>

2. sorunum:

ben ana sayfada php kodu olarak hangi uzantıların desteklendiğini göstermek istiyorum (kendim yazmak yerine)

resim uzantı belirleyen kod:
if (($HTTP_POST_FILES['userfile']['type']=="image/gif") || ($HTTP_POST_FILES['userfile']['type']=="image/pjpeg") || ($HTTP_POST_FILES['userfile']['type']=="image/jpeg") || ($HTTP_POST_FILES['userfile']['type']=="image/jpg") || ($HTTP_POST_FILES['userfile']['type']=="image/png") || ($HTTP_POST_FILES['userfile']['type']=="image/bmp"))

şimdi bunları index te nasıl çağırabilirim :?
bunun gibi bişeyler denedim yapamadım :S
<? echo $_FILES;?>

böyle bişeyler deniyorum fakat tabii ki doğru değil. doğru olsada eksik bişeyler yapıyorum, yaptığımı biliyorum, ama o eksik kodun nerede nasıl çağrılacağını bilmiyorum.. Bu koduda yukarda eklediğim kodun altında göstericem ve şu şekilde olucak:
Yüklemek için bir resim dosyası seçin
En fazla yükliyebileceğiniz dosya boyutu ... Kb tır.
yükliyebileceğiniz resim uzantıları: cart curt şeklinde yükle butonunun üzerinde göstermek istiyorum...

daha biiissürü eksikleri var, bu konu altında başınızı ağrıtabilirim eğer gerçekten bana yardımcı olursanız..
bu arada scriptte php'nin içine gömme html kullanıyorum. phpbb deki gibi tpl kullanmıyorum iç içe kullanıyorum!

he bunu niye başka forumlarda açmayıp da burada açtın diyen varsa da;
cevize üyelik başvurusu yaptım, referansımı gösterdim, fakat nedense kabul etmediler; hemde o kadar etkileyici yazdığım halde :P
bende en iyi cevabı burda bulurum düşüncesiyle buraya yazdım.. umarım yanlış bişey yapmamışımdır :(
Kullanıcı avatarı
yaso19
Üye
Üye

İleti yaso19 20.07.2006, 20:41

Güncel!
Kullanıcı avatarı
yaso19
Üye
Üye

Cvp: Kendi çalıştığım scriptin üzerinde değişken çağırıcam fakat nasıl olacağını bilmiyorum ltfen ya

İleti Gregorian 20.07.2006, 21:32

yaso19 yazdı:Arkadaşlr öncelikle başlığı hatalı açtıysam özür dilerim ve düzeltilmesini temenni ederim :)

bu aralar bir scripti geliştirmeye aldım. çok basit bir resim paylaşım script i idi, onu baya geliştirdim. ama hala basit ve sürekli geliştirmeye çalışıyorum.konuya gelelim;

script in config dosyasında maximum resim boyutu olarak bir veri giriliyor, girilen veri "byte" olarak hesaplanıyor, şuan 2048000 byte ayarladım ama bunu index te KB olarak çağırıyor ve 1600 kb olduğunu söylüyor (halbuki 2000 olması lasım)! lafın kısası dosya boyutu kodlarında bi hata var galiba yanlış görüyor :S

işte index te çağrılan kod:
<?
$divd = 1280;
$isize = $max_size / $divd;
$isize2 = round($isize);
?>

Yüklemek için bir resim dosyası seçin<br>
En fazla yükliyebileceğiniz dosya boyutu <?echo $isize2;?> KB tır.<br><br>

2. sorunum:

ben ana sayfada php kodu olarak hangi uzantıların desteklendiğini göstermek istiyorum (kendim yazmak yerine)

resim uzantı belirleyen kod:
if (($HTTP_POST_FILES['userfile']['type']=="image/gif") || ($HTTP_POST_FILES['userfile']['type']=="image/pjpeg") || ($HTTP_POST_FILES['userfile']['type']=="image/jpeg") || ($HTTP_POST_FILES['userfile']['type']=="image/jpg") || ($HTTP_POST_FILES['userfile']['type']=="image/png") || ($HTTP_POST_FILES['userfile']['type']=="image/bmp"))

şimdi bunları index te nasıl çağırabilirim :?
bunun gibi bişeyler denedim yapamadım :S
<? echo $_FILES;?>

böyle bişeyler deniyorum fakat tabii ki doğru değil. doğru olsada eksik bişeyler yapıyorum, yaptığımı biliyorum, ama o eksik kodun nerede nasıl çağrılacağını bilmiyorum.. Bu koduda yukarda eklediğim kodun altında göstericem ve şu şekilde olucak:
Yüklemek için bir resim dosyası seçin
En fazla yükliyebileceğiniz dosya boyutu ... Kb tır.
yükliyebileceğiniz resim uzantıları: cart curt şeklinde yükle butonunun üzerinde göstermek istiyorum...

daha biiissürü eksikleri var, bu konu altında başınızı ağrıtabilirim eğer gerçekten bana yardımcı olursanız..
bu arada scriptte php'nin içine gömme html kullanıyorum. phpbb deki gibi tpl kullanmıyorum iç içe kullanıyorum!

he bunu niye başka forumlarda açmayıp da burada açtın diyen varsa da;
cevize üyelik başvurusu yaptım, referansımı gösterdim, fakat nedense kabul etmediler; hemde o kadar etkileyici yazdığım halde :P
bende en iyi cevabı burda bulurum düşüncesiyle buraya yazdım.. umarım yanlış bişey yapmamışımdır :(

1.
$divd = 1280; değeri 1024 olacak... 1024 byte = 1KB

ayrıca sonuç yanlış çıkıyorsa tersini yapabilirdin.
2048000 / 200 =1024 :shock:
Kullanıcı avatarı
Gregorian
Üye
Üye

İleti yaso19 20.07.2006, 21:37

işte şimdi programlarda oluşan bug ya da açıkların nasıl olduğunu anladım :) şuna baq yaw napmışız ii mi :D valla hojam sağolasın sende olmasan onu da göremicez şimdi veri boyutu sorunum çözüldü.. son satırından bişey anlamadım ama 1024 yapınca düzeltttim sonunda sağolasın :D

peki 2. sorunuma cvp yokmu arkadaşlar :?
Kullanıcı avatarı
yaso19
Üye
Üye

İleti Gregorian 20.07.2006, 21:43

php den hiç anlamam.. ama tüm diller birbine benziyor sonuçta..
fakat ikinci sorunu dfaha açık yazarsan sanırım yardımcı olan birileri çıkacaktır.
Kullanıcı avatarı
Gregorian
Üye
Üye

İleti yaso19 20.07.2006, 21:48

valla sorun indexte o kodları çağırmam yaw :)

yani aynı imageshack te ki gibi şu şu şu uzantılarını desteklemektedir dicek.. ama bunu elle girmek yerine kod çağırıcam. $_FILES gibi bişey yapıp çağırıcam bilmiyom işte orada tıkandım :?

daha bisssürü istediğim özelliği var aslında ama onları burda anlatsam döverler beni "sen bizi php yapımcısı" mı sandın diyerekten falan :P çnkü baya uçtum o düşüncelerde bakalım gece gündüz bu scriptle çalışyıom, iş yerinde bile özel bunla çalışıyom işimi gücümü bırakıp.. neyse konu dağılmasın, aman kitlenmesin ayvayı yerim :)

EDIT:

valla o kadar yorgunluk, iş, güç yüzünden yaptığım dalgınlığa bak :)

abiler işte dosya türlerinin belirtildiği satır:

if (!isset($HTTP_POST_FILES['userfile'])) exit;

şimdi ben bunu indexte nasıl çağırıcam :?
$HTTP_POST_FILES olarak çağıramam çünkü o zaten dosyanın upload adresini belirtir. peki türleri? onlarda şu şekil gösterliyor:
if (($HTTP_POST_FILES['userfile']['type']=="image/gif")

cart curt diye gidiyor sonrası aynı şekilde.. şimdi ben bunu nasıl çağıracam yaw :S allahım bütün dosyaları gezdim hiçbiyerde belirtilemiş.. acaba config de belirtsem nolur ve nasıl belirtebilirim diye düşünmüyom değil. ama öyle bişey yapmaya kalkışırsam scripti taaa baştan yazmam gerekir gibi geldi :) yaw allah aşkına bi fikir verin, benim etrafımda hiç programcılıktan falan anlayan biri yok, kimseye soru soramıyorum, anca siz varsınız, yardımlarınızı bekliyorum :(

EDIT:

aha bi forumda dolaşırken bişey gördüm ve aniden ilham geldi :) işte php nin belki en kolay işlerinden birini 3 gündür arıyordum ve şimdi kendime gülüyorum :)

yaptığım iş:
config de $file_type = "......." diye bi değişken oluşturdum, sonrada indexte <?echo $file_type;?> olarak çağırdım herşey bitti :lol: yaw bu dalgınlık ahhhh ahhhhh... neyse arkadaşlar sorunlarım çözüldü şimdilik ama hemen kitlemeyin ya da silmeyin lütfen! Çünkü yarından itibaren geri döneceğim yeni sorunlarla beraber :lol: hadi hoşçakalın..
Kullanıcı avatarı
yaso19
Üye
Üye

Internet Teknolojileri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir