Büyük Boyuttaki SQL Dosyalarınızı Bölün

PHP, MySQL, HTML, CSS, SEO vb. ile ilgili genel konular.

Büyük Boyuttaki SQL Dosyalarınızı Bölün

ALEXIS
21.12.2005, 19:58

http://www.dmry.net/buyuk-boyuttaki-sql ... nizi-bolun

Sitenizi kurdunuz ve üzerinden şöyle 5-6 ay geçti. Hele hele bir de portal kurduysanız eyvah eyvah. Yüzlerce üyeniz oldu, forumunuz şişti kaldı. Peki veritabanı :) Siz deyin 30MB ben söyleyeyim 50MB. Ve gün geldi sitenizi güncellemeniz v.b. gerekti. Phpmyadmin v.b. üzerinden veritabanının yedeğiniz sql çıktısı olarak aldınız. Hadi 50MB olsun bu dosya. Peki güncellediğiniz siteye bunu tekrar yüklemek zorunda kalırsanız nasıl yapacaksınız? Çoğu sunucu dosya yüklemeyi 2mb ile sınırlar. Yani 50mb’ı yükleme ihtimaliniz yok. O halde yapmanız gereken sql dosyalarınızı bölmek ve tek tek yüklemek.

SQLDumpSplitter

Sql dosyalarımızı belirleyeceğimiz boyutlarda bölmemizi sağlayan bir yazılım.

Resim

1. En üstte bulunan “Browse” düğmesine basın, ve gelen pencereden bölmek istediğiniz sql dosyanızı seçin.
2. “Step 2″ altından her parçanın boyutunu seçin.
3. “Step 3″ altındaki “Browse” düğmesine basın ve parçaların kaydedilmesini istediğiniz dizini seçin.
4. ve bölme işlemini başlatmak için “Execute” butonuna basıyoruz.

Xt-SqlCutter

Bu yazılımda aynı görevi gerçekleştirmekte fakat test sonucuma göre söyleyebilirim ki, işi sqldumpsplitter’dan daha iyi yapıyor.

Resim

1. En üstte yer alan “Parcourir” düğmesine tıklayın ve bölmek istediğiniz sql dosyasını seçin.
2. Sonra bir alttaki “Parcourir” düğmesine tıklayarakta, parçaların kaydedileceği dizini seçin.
3. En alttaki seçme kutusundan parça boyutlarını belirleyin.
4. Bölme işlemini başlatmak için “Decouper / Split” düğmesine basın.
Kullanıcı avatarı
ALEXIS
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Cvp: Büyük Boyuttaki SQL Dosyalarınızı Bölün

İleti Dn_35 23.12.2005, 15:39

SQLDumpSplitter2 ile db sorunsuz bölüyor teşekkürler ALEXIS.

yanlız db i geri yüklerken bir bilgisizliğim oldu bunu bilmeyen arkadaşlarla paylaşmak istiyorum,

dosyaları böldüğümüzde örnek db yedeğimizin ismi forum.sql olsun.

forum_1.sql
forum_2.sql
.
.
.
forum_DataStructure.sql

gibi bölüyor. db imizi geri yüklerken önce tabloların oluşması için forum_DataStructure.sql dosyasını yüklüyoruz ondan sonra forum_1.sql dosyasından devam ediyoruz.

forum_DataStructure.sql dosyasını yüklemeden diğer bölünmüş yedeklerimizi yükleyemiyoruz.
Kullanıcı avatarı
Dn_35
Üye
Üye

İleti Dn_35 23.12.2005, 15:56

Tabiki ilk kez db bölüp yüklerken başıma gelmişti, bilmeyen arkadaşlar varsa diye yazmak istedim.
Kullanıcı avatarı
Dn_35
Üye
Üye

İleti Zafer 23.12.2005, 20:48

Teşekkür ederim ALEXIS
"Aşk gelicek cümle eksikler biter."
Kullanıcı avatarı
Zafer
Üye
Üye

İleti cklloadingckl 15.01.2006, 15:02

Arkadaşlar ben ilk programla böldükten sonra yüklerken(DataStructure yüklerken) şöyle bir hata veriyo bilen varmı neyin nesi bu :) ?
cklloadingckl
Üye
Üye

İleti Curtis 15.01.2006, 22:02

Hata nerede, göremedim :?
Kullanıcı avatarı
Curtis
Üye
Üye

İleti cklloadingckl 16.01.2006, 00:28

pardon eklemeyi unutmuşum :oops: ama hallettim teşekkürler :wink:
cklloadingckl
Üye
Üye

İleti samba 24.01.2006, 04:46

program için tesekkurler...Hazir veri tabani yuklemekle ilgili konu açılmışken bir sorum olacak...
ben internetteki forumumdaki değişiklikleri once kendi bilgisayarımda gorebilmek için

# Apache 1.3.33
# PHP 4.3.11
# MySQL 4.0.24
# phpMyAdmin-2.5.7-pl1
# MyODBC-3.51.11-2

programlarını forumda anlatıldıgı gibi kurdum. internetteki forumumun veri tabanınıda yedekledim ve forum klasorumunde kopyasını aldım...şimdi forumumu bilgisayarıma aktarmam için ne yapmam gerekiyor eger bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim...
Kullanıcı avatarı
samba
Üye
Üye

İleti Curtis 24.01.2006, 10:16

Aynen forum taşır gibi, forum dosyalarını htdocs ya da www dizinin içine atacaksın forum adı altında sonra, http://localhost/ 'dan phpMYAdmin'e gidip veritabanı yedeğini yükleyeceksin, daha sonra /forum'un içindeki config.php dosyasının içini kendine göre düzenleyeceksin..
Kullanıcı avatarı
Curtis
Üye
Üye

İleti samba 24.01.2006, 23:20

Dn_35 yazdı:SQLDumpSplitter2 ile db sorunsuz bölüyor teşekkürler ALEXIS.

yanlız db i geri yüklerken bir bilgisizliğim oldu bunu bilmeyen arkadaşlarla paylaşmak istiyorum,

dosyaları böldüğümüzde örnek db yedeğimizin ismi forum.sql olsun.

forum_1.sql
forum_2.sql
.
.
.
forum_DataStructure.sql

gibi bölüyor. db imizi geri yüklerken önce tabloların oluşması için forum_DataStructure.sql dosyasını yüklüyoruz ondan sonra forum_1.sql dosyasından devam ediyoruz.

forum_DataStructure.sql dosyasını yüklemeden diğer bölünmüş yedeklerimizi yükleyemiyoruz.

dediginiz gibi ilk once forum_DataStructure.sql yukluyorum ama ondan sonra gelen dosyaları yuklerken hata veriyo :?
Kullanıcı avatarı
samba
Üye
Üye

Internet Teknolojileri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir