phpBB imza/copyright konusu

Site ile ilgili konular.

phpBB imza/copyright konusu

ALEXIS
24.10.2005, 20:38

phpBB Türkiye olarak phpBB yazılımı için hazırlamış olduğumuz Türkçe dil dosyalarındaki imzaların özellikle değiştirilmesinden rahatsızlık duymaktayız, aynı vaka phpBB Group'un orjinal imzasının silinmesi ile de oluşmaktadır. Bu nedenle imzası silinen ya da değiştirilen tüm mesaj panolarına (teknik) destek vermeme kararı aldık.

Bunun hakkında sizleri bilgilendirmek için phpBB'nin resmi sitesinden bir metin çevirme ihtiyacı duyduk:

- Pano'nun aşağısındaki "phpBB Group" imzasını silebilir miyim?

Bunun için hiç bir yasa yoktur, aslında silebilirsiniz ama phpBB Grubu'ndan hiç bir yardım bekleyemezsiniz. Ancak overall_footer.tpl dosyasındaki görünmeyen imza niteliğindeki yazıları silerseniz bunun hakkında yasal işlemler başlatılacaktır.

- Pano'nun aşağısındaki "phpBB Group" yazısını değiştirebilir miyim?

Bu yazıyı anlam kavramı değişmeyecek şekilde değiştirebilirsiniz örnek olarak "Powered by phpBB Group" yazısını linkini değiştirmeden "Bu site gücünü phpBB'den almaktadır" gibi çevirebilirsiniz, onun dışında linkin değiştirilmesi "Powered by www.siteadiniz.com" gibi birşey yazılması sonucunda herhangi bir yasa bulunmamasına rağmen phpBB resmi sitesinden hiç bir yardım bekleyemez ve göremezsiniz.

- Pano'nun aşağısında kendi imzamı ekliyebilir miyim?

Evet, tabiki ekliyebilirsiniz; ancak bu imza "phpBB Group" yazısının yerine konulmamalıdır. Örnek olarak "© Copyright 2002 The phpBB Group, www.siteadiniz.com" yapamazsınız ancak bunun yerine: "© Copyright 2002 The phpBB Group, © Copyright 2002 www.siteadiniz.com" gibi birşey yapmanız mümkün.

- Kod sayfalarından imzaları silebilir miyim?

Hayır!

psoTFX yazdı:Yakın zamanda phpBB Grubundan ayrılan ancak grubunu kurucularından olan psoTFX'ten alıntı;

"Tarafımızca konulmuş imzanın durmasını tercih ederiz ama bunu yapamıyorsanız ki gerçekten iyi bir nedeniniz olmalı o zaman "Powered by phpBB" yazarak phpBB.com'a link olarak yönlendirmeniz yeterli olacak. Bu dediğimi de sitenizde göremezsek phpBB'nin resmi sitesi dahil birçok siteden yazılım hakkında destek alamayacaksınız."

Yukarıdaki alıntılardaki bilgiler bizim imza/copyright bilgilerimiz, kullanılan tüm mod ve temalar için de geçerlidir...

- Pano'nun aşağısındaki "Türkçe Çeviri: canver.net" yazısını ve linkini değiştirebilir miyim?

Bu yazıyı anlam kavramı değişmeyecek şekilde değiştirebilirsiniz örnek olarak "Türkçe Çeviri: canver.net" yazısının linkini değiştirmeden "TR Çeviri: canver.net" gibi çevirebilir, kısaltabilirsiniz. Onun dışında linkin değiştirilmesi "Türkçe Çeviri: www.siteadiniz.com" gibi birşey yazılması sonucunda herhangi bir yasa bulunmamasına rağmen "canver.net Türkçe phpBB Destek" sitesinden hiç bir yardım bekleyemezsiniz. Kara listeye eklenmeniz de olasıdır.

orjinal yazı burda
http://www.phpbb.com/kb/article.php?article_id=160
En son
ALEXIS
tarafından, 11.01.2007, 02:41 tarihinde değiştirildi, toplamda 4 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
ALEXIS
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İleti sabri ünal 01.09.2006, 12:49

aynı kural kendi sitemde de geçerlidir... kimse çeviri imzalarını silemez, özellikle ingilizcenin i sinden anlamayıp çeviri: saçma_bir_isim asla yazamaz...
Mutluyum, biraz komedi takılıyorum! sakın kızmayın yakında geçer, sebebini ben de bilmiyorum! yeni bir aşk da bulmuş değilim!
Kullanıcı avatarı
sabri ünal
Üye
Üye

ALEXIS
11.01.2007, 02:43

Lütfen bunu dikkate alınız, biz saatlerce, günlerce, phpbb grubu senelerce uğraşıyor.
Kullanıcı avatarı
ALEXIS
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Site Hakkında

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir