Modların Adminin mesajlarını silmesini istemiyorum ? ayrıca

Yeni başlayanlar, nasıl ve ne yapacağını bilmeyenler buraya yazabilir.

Modların Adminin mesajlarını silmesini istemiyorum ? ayrıca

butterflyT
15.12.2005, 20:09

Not: Sorularım uzun ve ayrıntılı oldu ama kusura bakmayın. 5 dakikanızı ayırıp yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Selamlar ben hem bu forumda hem de php de yeniyim. Belki biraz basit yada abes sorular sorabilirim ama kusuruma bakmayın.

Ben kendime bir site yapacağım. phpBB ile phpBB2 arasında kalmış durumdayım. Tam olarak bir portal sitesi istemiyorum ama klasik basit bir forum sitesi de istemiyorum. İkisinin arasında birşey olacak. phpBB'de kendime göre eksik gördüğüm şeyler şunlar.

- mesajlarda dosya upload yok [modul kurmak gerekiyor sanırım nerden edinebilirim]
- Kullanıcı Yönetimi >İzinler kısmında
2 kullanıcı seviyesi var : Yönetici ve Kullanıcı

Ben bunları arttıramam mı? Yani direkt oradan Mod ya da başka birşeyi kullanıcı seviyesi olarak atayamam mı? Yani aslında yapmak istediğim şey şu: Ben farklı, farklı kullanıcı seviyleri oluşturmak istiyorum. Bir tablo olacak bunların izinlerini önceden belirleyeceğim. Yani admini şunu şunu yapar mod şunu şunu yapar vs ve sonra bir üyenin adının yanındaki kullanıcı seviyesini değiştirdiğim zaman herşeyi halletmiş olacağım.

Hadi böyle birşey mümkün değilse şunu sorayım o zaman? Şimdi diyelim ki bir forum konusunun izinlerini ayarlıyorum. Önüme bir tablo geliyor: [Görüntüleme Okuma Gönderme vs.] diye. Hepsinin altında bir kutu var ve oradan ben [Herkes, Kayıtlı, Özel, Bölüm Yetkilisi, Pano Yöneticisi]ni seçebiliyorum. Peki ben bu seçenekleri arttırabilirmiyim ? Ayrıca "Özel"'in anlamı nedir? Aynı "Özel" kelimesi Rütbe yönetimi sırasında da Özel Rütbe olarak geçiyor.

Eğer ki "Özel" demek şu ise; örneğin phpBB2 plusda [Administrator, Moderator, Partner, Spammer]ın hepsi özel rütbe. Yani ben forum yönetiminden izinlerden bir forum konusunu seçtiğimde diyelimki "Sil" kutusunun karşısına "Özel" dersem "Özel" olarak atanmış bütün kişiler "Sil" komutunu kullanabilecek. Ama ben her özel rütbenin bunu yapmasını istemiyorum. Yani ben Özel1, Özel2, Özel3... gibi alt kategoriler istiyorum. Ayrıca bir üyeyi bölüm yöneticisi yaptığım zaman bölüm yöneticisinin standart bütün özelliklerine kavuşuyor. Oysa ben farklı farlı bölüm yöneticileri oluşturmak istiyorum. Mesela bir bölüm yöneticisi standart her işi yapsın ama bir başkası ip adresini göremesin konuları taşıyamasın birleştiremesin sadece kullanıcıların mesajlarını [admin hariç] silebilsin ya da düzenleyebilsin. Ayrıca yine farklı farklı admin grubları oluşturmak istiyorum. Mesela ben yokken Admin ayarlarına girebilsin ama ancak benim izin verdiğim şeyleri düzenleyebilsin. Siteye bu tarz bir esneklik kazandırabilir miyim?

- Mesela eğer yapmayı başarabilirsem sitede sizinki gibi Haber Makale ve Dosyalar bölümünün olmasını istiyorum. Makale modülü hariç diğerleri phpBB2 plus ile zaten geliyor. Şimdi siteyi yaparken phpBB2 plus'a bir de makale modülü ekleyip kullanak mantıklı ama mesela ben phpBB plus'da mesaj yazma editörünü beğenmedim. Çok fazla gereksiz şey var. Ayrıca ben mi yapmasını beceremedim bilemiyorum ama mesela bir yazıyı pbpBB2 plusda bold yapmak istiyorsanız önce B tıklıyorsunuz sonra kelimeyi yazıp tekrar B tıklamanız gerekiyor. Oysa ben yazdığım kelimenin üzerini seçip yukardan bir kere B'ye tıklayıp işi halletmek istiyorum. phpBB bunu istediğim gibi yapıyor ama çok enteresan phpBB2 plus bunu yapmıyor. Bu sorunu nasıl aşabilirim ? Ya phpBB2 plusda mesaj yazma editörünü düzenlemem lazım ya da phpBB modül eklemeyi öğrenmem lazım nasıl yapabilirim bunları? Modül eklemeyi sizin sitenizdeki yazıları okuyarak öğrenebilirim sanırım ama bu isteklerim için hangi modülleri kurmam lazım ya da dosyalar içinde nasıl bir ayarlama yapmam lazım onu bilmiyorum.

- Ayrıca site bana özgün olsun istiyorum. Görsel olarak birbirine benzeyen phpBB sitelerine benzesin istemiyorum. O yüzden tabloların yerlerini değiştirebilirim resimleri kendime göre yapabilirim hatta sayfanın komple tasarımını bile değiştirebilirim. Bu yüzden frontpage ile *.php dosyalarını düzenlemek istiyorum ama frontpage ile *.php dosyalarını açmak istediğimde notepad açılıyor. php'yi bilgisayarıma frontpage kurduktan sonra kurdum. Ne yapabilirim bu konuda?

Cevap verirken ayrıntıya girmenize gerek yok. Ben balık almaktan ziyade balık tutmayı öğrenmek istiyorum. Bana biraz yol gösteririrseniz sanırım ben gerisini kendim getiririm. Zaten hiçbirşey bilmiyorken netten okuya okuya tek başıma IIS Php MySql phpmyadmin kurdum. Hatta phpbb ve phpbb2 plus bile indirip türkçe yapıp kurdum :) ama bundan sonrasında tıkandım kaldım :(

şimdiden teşekkürler
Kullanıcı avatarı
butterflyT
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Cvp: Modların Adminin mesajlarını silmesini istemiyorum ? ay

butterflyT
15.12.2005, 22:55

@ FuuK
Umarım rütbelerle ilgili sorduğum soruyu iyi anladınız biraz karışık daha doğrusu uzun olduğu için anlaşılması zor olmuş olabilir.

templates klasörünü öğrendiğim iyi oldu hakkaten. Ben ASP dosyalarına alışık olduğum için html ile php kodları birbirine geçmeli sanıyordum. Meğersem öyle değilmiş. Yani en azından phpBB için öyle değilmiş. Sanırım arayüzü rahatlıkla değiştirebilmek için html kodlarını ayrı tutmuşlar ki çok akıllıca yapmışlar. İç içe tutsaydılar değiştirmek baya zaman alırdı. Olayı yavaş yavaş anlamaya çalışıyorum.

Mesaj editörüne gelince benim mesaj editörünün görünümünden çok şöyle bir sorunum vardı :
bir yazıyı pbpBB2 plusda bold yapmak istiyorsanız önce B tıklıyorsunuz sonra kelimeyi yazıp tekrar B tıklamanız gerekiyor. Oysa ben yazdığım kelimenin üzerini seçip yukardan bir kere B'ye tıklayıp işi halletmek istiyorum. phpBB bunu istediğim gibi yapıyor ama çok enteresan phpBB2 plus bunu yapmıyor. Bu sorunu nasıl aşabilirim ?
Kullanıcı avatarı
butterflyT
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Yeni Başlayanlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir