PhpMyadmin veritabanı olusturma hatası

Yeni başlayanlar, nasıl ve ne yapacağını bilmeyenler buraya yazabilir.

PhpMyadmin veritabanı olusturma hatası

İleti rainmaks 15.12.2005, 21:07

ya beyler ben php my admın kullanmayı pek fazla bılmıorum verı tabanı nasıl olusturabilirim ... kısaca bi cevap verirseniz sevinirim teşekkürler...
rainmaks
Üye
Üye

Cvp: PhpMyadmin veritabanı olusturma hatası

butterflyT
15.12.2005, 22:39

öncelikle bilgisayarında IIS PHP ve MySQL'in kurulu olduğunu varsayıyorum.

phpmyadmin-x-versiyon.no.zip dosyasını açtıktan sonra dosya adını okumada kolaylık olması açısından "phpmyadmin" olarak değiştir ve root dizini altına kopyala. Dikkat et *.zip'i açtıktan sonra iç içe iki dosya gelirse içteki dosya adını değiştir ve kopyala. XP kullanıryorsan kurduğun IIS için root dizini "C:\Inetpub\wwwroot" . Daha sonra IE'da "http://localhost/phpmyadmin/index.php" yaz phpmyadmin ana sayfan açılsın. Anasayfa açılınca sayfanın ortasında zaten şöyle bir yazı göreceksin. MySQL başlığı altında "Yeni veritabanı oluştur". Yazının altındaki kutuya oluşturmak istediğin veritabanının adını yaz ve Git'e tıkla hepsi bu.

Ben phpMyAdmin 2.7.0-pl1 kullanıyorum. Bilgisayara daha önce mysql-shareware-3.22.30 kurmuştum. Ve bu MySQL ile phpMyAdmin düzgün çalışmadı nedense. Veritabanı oluştururken hata veriyordu. Oysa manual olarak MySQL ile veritabanı oluşturabiliyordum. PHP 5.1 de bir türlü MySQL'i görmüyordu ya da en azından ben tanıtmayı başaramadım. Sanırım en sorunsuz sistem bence şuan için

- phpMyAdmin 2.7.0-pl1
- mysql-4.1.14
- php-4.3.1

PHP ile MySQL'in sorunsuz çalıştığını anlayabilmen için her ikisini de kurduktan sonra aşağıdaki kodu yaz ve phpinfo.php olarak kaydet ve çalıştır.

[syntax="php"]
<?
echo phpinfo();
?>
[/syntax]

Eğer phpinfo.php sayfanda ODBC ve MySQL tabloları varsa herşey yolunda demektir. Daha sonra phpMyAdmin ile yukarda anlattığım gibi veritabanı oluşturabilirsin.

Eğer phpMyAdmin veritabanı oluşturmayı beceremezsen şöyle de yapabilirsin :

MySQL'i "C:\"'nin altına kurduğunu varsayıyorum. XP'de Komut İstemini aç ve şunları yaz
> cd C:\MySQL\bin
> mysql -u root -p
Enter password : [kurarken root için şifre vermediysen birşey yazma enter'a bas]
aşağıdaki gibi mysql'a bağlantıyı sağlamış olacaksın.

[syntax="sql"]mysql> create database deneme;[/syntax]

böylelikle deneme isimli tek bir tablodan oluşan bir veritabanı oluşturmuş olursun. Bu tablonun klasörü C:\MySQL\data dizini altında olacaktır. O dizine girersen içi boş Deneme isimli bir klasör görürsün.

Mesela eğer phpBB kuracaksan instal.php'yi açtığın zaman MySQL versiyonunu seç ve veritabanın ismine de Deneme yaz olsun bitsin. Hepsi bu kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
butterflyT
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Cvp: PhpMyadmin veritabanı olusturma hatası

İleti rainmaks 16.12.2005, 14:13

eywlla saol
rainmaks
Üye
Üye

Yeni Başlayanlar

Kimler çevrimiçi