Appserv Kurulumu

phpBB ile ilgili makaleler, yazılar.

Appserv Kurulumu

ALEXIS
17.04.2007, 07:10

Evet sevgili dostlar yeni başlayan arkaşların en çok sorduğu soru olan localhost kurulumu nu bu makalede kolay ve anlaşılır bi biçimde anlatmaya çalışacam çok fazla uzatmadan hemen kurulama geçiyorum

Appserv programı bilgisayarınızda php dosylarını editlemek için gerekli olan php,apache,mysql, phpmyadmin gibi dosyaları çok kolay bi şekilde ve sorunsuz olarak bilgisayarınıza kurar. Programı kurarken dikkat edeceğimiz önemli noktalardan birisi php sürümünün 5.0 ve daha üstü olmamasıdır. Hali hazırdaki phpbb sürümleri php 5.0 ile çalışırken farklı hatalar vermektedir bu hataların önüne geçmek için 4.xx lü bir sürümünü kuracağız

http://prdownloads.sourceforge.net/apps ... e?download

yukardaki linke tıkladığımız takdirde çıkacak olan mirrorlardan herhangi birisine tıkladığımız zaman apsserv programını bilgisayarımıza indirme işlemine başlamış olacağız. Bilgisayarımıza indirme işlemi tamamlandıktan sonra üzerine çif tıklayarak kurulum işlemine geçiyoruz

Resim
Resim
burada next diyerek ilerliyoruz
Resim
buradan custom u seçiyoruz
Resim
hepsinin tickli olmasına özen gösteriyoruz
Resim
Burada kull adı ve şifreyi değiştirmenize gerek yok nihayetinde bu localhost olacak ve dışardan kimse erişmeyecek ama charset olarak latin1 olmasına özen gösteriyoruz
Resim
Burada herhangi bir ayar değiştirmemize gerek yok default olarak kalmasında yarar var
Resim

sonuçta bu ayarları yaparak next tuşuna bastığımzda program kurulmuş oluyor ve başlat menüsün altına yerleşiyor şimdi localhostumuz çalıştırmak istediğimiz zaman her zaman için çalışır durumda olması gereken 2 programcık var bunlardan bi tanesi apache monitör diğeri ise winmysql admin
başlat tan appserv dalından apache monitörü çalıştırıyoruz ve aşağıya sistem saatinin yanına kırmızı bi tüy üzerinde yeşil play tuşuyla yerleşmiş olması gerekmekte eğer bu durmda değilse kırmızı tüye tıklayarak apache monitörün açılmasını sağlıyoruz Daha sonra start tuşuna basarak apachenin devreye girmesini sağlıyoruz
Resim

apache nin devreye girmesinden sonra winmysql admin i yine aynı dizinden çalıştırıyoruz bu pencere yaklaşık 2 saniye masaüstünde göründükten sonra saatin iniyor ve trafik lambası şekline dönüşüyor. Eğer bu trafik lambasının yeşil ışığı yanıyorsa sorunsuz bi şekilde çalışıyo demektir hayırlı olsun :D !!!
Resim

Bundan sonra çalıştırmak istediğimiz php dosyalarını C:\AppServ\www klösörünün altına kopyalarak editleyebiliriz

Şimdi ise kendimize bi db yaratalım ve phpbb kurmak için alt yapı işlemlerimizi tamamlayalım

Tarayıcınızın adres çubuğuna http://localhost yazıp enter tuşuna basın karşınıza aşağıdaki gibi bi sayfa açılacak burada en üstteki phpmyadmin database maneger kısmına tıklıyoruz

Resim

Daha sonra açılan sayfadan sağ tarafataki phpmyadimn bloğundan language açılır kutusundan turkish seçeneği seçilir böylece myadminimizin dili türkçeye döner. Daha sonra solda Mysql bloğundan yeni veritabanı oluştur kısmındaki boşluğa veritabanına vereceğimiz ismi (öreneğin:forum) yazarak yeni bir veritabanı oluşturuyoruz

Resim

Bundan sonra sol taraftaki veritabanı açılır kutusundan yaratmış olduğumuz db yi bularak üzerinde düzenleme yapabiliriz

Bilgisayarımıza localhost kurulumunu kısaca anlatmaya çalıştım bana göre en sorunsuz ve stabil program olan appserv ile sorunsuz ve eğlenceli php siteleri oluşturmanız dileğiyle
Kullanıcı avatarı
ALEXIS
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Re: Appserv Kurulumu

İleti murtaza 28.10.2007, 20:06

Tarayıcınızın adres çubuğuna http://localhost yazıp enter tuşuna basın karşınıza aşağıdaki gibi bi sayfa açılacak burada en üstteki phpmyadmin database maneger kısmına tıklıyoruz

Yukardakini yaptim ama tiklayinca passwort ve username istiyor bunlari nerden bulabiliriz?
Kullanıcı avatarı
murtaza
Üye
Üye

İleti bycan 08.06.2008, 20:55

şifreniz kurulumda yazdıgınız şifredir
kullanıcı adınız ise root tur
phpmy adminde db oluşturdugunda
database adın ise phpmyadminde oluşturdugun isim olacak
iyi çalışmalar...

Yardım edin...
ben bunu nette yayınlamak istiyorum bunun çaresi nedir???
bycan
Üye
Üye

İleti hingis 23.04.2009, 11:29

teşekkür ederim bu bilgiler için, çok işimi görecek..
hingis
Üye
Üye

Makaleler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir