Lycos'ta phpbb Kurulumu

phpBB ile ilgili makaleler, yazılar.

Lycos'ta phpbb Kurulumu

İleti

ALEXIS
17.04.2007, 06:42

İçindekiler:

1. Lycos 'tan hesap alma
2. PHP ve MySQL 'in aktif hale getirilmesi
3. phpBB forumunun kurulumu
a. Yeni kurulum

İşte başlıyoruz:

1. Lycos 'tan Hesap Alma:

Şu adrese gidin http://www.tripod.lycos.co.uk/signup/ ve buradan "Accept" 'e tıklayın. Gelen forumu doldurun ve next ile sonraki sayfaya geçin. "username" site adınız olacak bunu dikkatli seçmeniz lazım. Son ekranda ise güvenlik kodunu yazıyoruz ve bitiriyoruz.

Kayıt sırasında girdiğimiz e-posta adresine gelecek olan e-posta 'daki aktivasyon linkine tıklıyoruz ve açılan sayfada ftp giriş şifresini yazıyoruz. Üyelik işlemi tamamlanmış oluyor. Burada yaşanabilecek tek sorun aktivasyon mailinin bazen geç geliyor olması olabilir.

2. PHP ve MySQL 'in Aktif Hale Getirilmesi

Tekrar şu adrese gidelim http://www.tripod.lycos.co.uk/ ve sağdaki alana kullanıcı adımız ile şifremizi yazıp hesabımıza girelim. Girince soldan "My Account" 'a tıklayın. Tekrar soldan "Site building tools" a tıklayın. "Site building tools" 'un altında yeni bir menü açılacak oradan "PHP4U" 'ya tıklayın; çıkan ekranda yukardaki "Activate PHP4U Now" yazan butona basın.

Şimdi çıkan ekranda "Manage your database" 'e basın; burası sizin db (database) işlerinizi yürüteceğiniz "PhpMyAdmin" ekranıdır. Buradan bize tahsis edilen veritabanı adına bakıyoruz; kullanıcıadı_uk_db gibi birşey olması lazım.

3. phpBB forumunun kurulumu

a. Yeni kurulum

Şimdi ftp ile forum dosyalarını atmamız gerekiyor: ftp.members.lycos.co.uk ardesine girin, kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yapın (Explorer veya herhangi bir FTP programı).

İsterseniz forum için yeni bir dizin yaratabilir veya direkt ana dizine atabilirsiniz. Biz forum isminde bir dizin yarattığını varsayıyoruz.

phpBB 'nin tüm dosyalarını forum/ dizininin içine upload edin. Upload işlemi biter bitmez forumu kurabiliriz. Bizim örnekte kurulum için şu adrese gidiyoruz: http://members.lycos.co.uk/kullanıcıadı/forum/install/install.php

Forumdaki veritabanı kısmını şu şekilde dolduruyoruz:

Kod: Tümünü seç
Veritabanı server adresi: localhost
Veritabanı adı: kullanıcıadı_uk_db
Veritabanı kullanıcı adı: kullanıcıadı
Veritabanı şifresi: şifre
Veritabanındaki tabloların önadları: phpbb_

Tamamladıktan sonra çıkan ekranda "Finish Installation" 'a basın ve yüklemeyi bitirin. "Please ensure both the install/ and contrib/ directories are deleted" yazan bir hata gelecek karşınıza, dediği gibi yapın ve iki dizini silin.

Son olarak da "http://members.lycos.co.uk/kullanıcıadı/forum/" sitemize girerek admin olmak kalıyor bize..

Admin panelinde yapılacak önemli ayarlar ayarlar:

Kod: Tümünü seç
Domain: members.lycos.co.uk
Server Port: 80
Script yolu: /kullanıcıadı/phpBB2/
Kullanıcı avatarı
ALEXIS
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
 
İleti: 2563
Kayıt: 30.06.2005, 09:08

MakalelerKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

cron