phpBB'yi Taşımak

phpBB ile ilgili makaleler, yazılar.

phpBB'yi Taşımak

İleti

Matmazella
17.04.2007, 06:45

Local 'de kurulu bir phpbb forumunu phpMyAdmin kullanarak web üzerindeki bir server'a aktarmayı anlatacağım. Local 'de bir phpbb ve phpMyAdmin, server'da da phpMyAdmin kurulu olduğunu varsayıyorum. Örnekler tamamen benim localhost'uma göredir.

Sistem: Win NT 5.1
phpMyAdmin: 2.2.6
phpBB: 2.0.6


Tüm işlemler genel olarak 4 aşamadan oluşuyor:

1. Veritabanının alınması (localhost)
2. Veritabanının yüklenmesi (server)
3. Ayarların yapılması (config.php)
4. Dosyaların yüklenmesi (tüm dizin)


1. Veritabanının alınması (localhost):

phpMyAdmin 'i browser 'ı kullanarak açıyoruz (Benimki http://phpmyadmin.canver.net). Sol taraftan phpbb 'nin veritabanını seçiyoruz (Benimki phpbb).

Seçtikten sonra hem sol hem de sağ taraf değişecek. Sağ taraftan sayfanın en altına gidiyoruz. Kullanacağımız kısım "Veritabanı'nın döküm(şema) 'ünü göster" olacak. Buradan "Yapı ve veri" kısmını işaretliyoruz. "Tümünü seç" linkine tıklıyoruz, "Dosya olarak kaydet" kısmından "gziplenmiş" kısmını işaretliyoruz ve "Git" butonuna tıklıyoruz.

Bir müddetlik bir işlemden sonra karşımıza "Dosya Yükleme" penceresi çıkıyor. Buradan "Kaydet" butonuna tıklıyoruz. Bu dosyayı sonradan kullanacağız, ona göre bir yere kaydediyoruz.


2. Veritabanının yüklenmesi (server):

Şimdi birinci işlemin tam tersini yapacağız. Birinci işlemde export yapmıştık, şimdi import yapacağız. Bunu gerçek bir web server 'da göstermek isterdim ama, localhost ile idare edeceğiz:

Server'ımızın phpMyAdmin 'ini açıyoruz. Bazen kontrol panelinde bunun için bir link bulunur. Bazen de bir dizinde bulunur. Ben localhostumdaki kullanacağım için adresi yine aynı: http://phpmyadmin.canver.net

Eğer birden fazla veritabanı oluşturmamıza izin varsa phpbb isimli bir tane oluşturun. Eğer sadece bir tane varsa, phpMyAdmin 'de sol taraftan onu seçin. Bazı kontrol panelleri phpMyAdmin dışından da yapabiliyorlar. phpMyAdmin ile oluşturulması ise şöyle:

phpMyAdmin 'i zaten açmıştık. Hemen anasayfada yeni bir veritabanı oluşturmak için bir kutu bulunur. O kutuya phpbb için kullanmak istediğimiz veritabanı ismini yazalım. Genelde phpbb veya phpbb2 isimleri kullanılır. Ama ben her iki ismi önceden kullandığım için phpbb_2 ismini kullanacağım. Kutuya phpbb_2 yazıyorum ve "Git" butonuna basıyorum.

Hiçbir hata yoksa "Veritabanı phpbb_2 yaratıldı" diye bir mesaj alacağız.

Aynı sayfadan "Göz at.." butonuna basıyoruz ve daha önceden kaydettiğimiz gzip dosyasını bulup seçiyoruz, "Git" butonuna basıyoruz.

Bundan sonra bağlantı hızımıza göre bir süre bekleyeceğiz. Veritabanının yüklendiğine dair uzun bir mesaj alınca phpMyAdmin ile olan işimiz bitmiş demektir. (Bende HATA oluştuğu için resim gösteremiyorum.)


3. Ayarların yapılması (config.php):

Localhost MySQL kullanıcı adımız ve şifremiz aynı olmayabilir. Bunun için phpbb 'nin config.php dosyasında değişiklik yapacağız (Benimki: D:\webserver\www\phpbb\config.php). config.php dosyasını açıyoruz. Bu dosyada üç satırda değişiklik yapacağız:

$dbname = 'phpbb_2' satırına phpbb için kullanacağımız ve phpbb veritabanını yüklediğimiz veritabanı adını yazıyoruz.
$dbuser = 'user'; satırına mysql kullanıcı adımızı yazıyoruz.
$dbpasswd = 'şifre'; satırına da mysql şifremizi yazıyoruz.


4. Dosyaların yüklenmesi (tüm dizin):

phpbb’nin kurulu olduğu dizini olduğu gibi server'ımıza aktarıyoruz.

Aktarmış olduğumuz phpbb 'de yapılacak birkaç ayar var. Bunun için server'daki phpbb'nin yönetim paneline gidin. "Genel Yönetim" başlığı altından "Ayarlar" kısmına tıklayın.

Domain: kısmına kendi domaininizi yazın. (Benimki http://www.canver.net)
Script yolu: kısmına phpbb 'nin bulunduğu dizini göreceli olarak yazın. Mesela www.canver.net/phpbb dizininde kurulu ise buraya /phpbb yazın.
Kullanıcı avatarı
Matmazella
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
 
İleti: 2563
Kayıt: 30.06.2005, 09:08

MakalelerKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

cron