PHP Triad Kurulumu ve Kullanımı

phpBB ile ilgili makaleler, yazılar.

PHP Triad Kurulumu ve Kullanımı

İleti

ALEXIS
17.04.2007, 07:16

Birçok kişinin sorduğu ve sormaya devam ettiği bir soru var: "Bilgisayarımda php dosyalarını nasıl çalıştırabilirim?". Bu ve bunun gibi soruların yanıtı PhpTriad adlı programda saklı. Peki nedir bu PhpTriad acaba, nasıl kurulur, nasıl kullanılır acaba. Bu programı tavsiye ettiğim kişilerden aldığım sorularda bunlar. Bu yazıyı yazmamın nedeni de bu sorulara artık yazılı olarak bir doküman sunabilmek. Aşağıda aşama aşama sizlere PhpTriad'ın nasıl kurulacağı ve nasıl ayarlanabileceğianlatacaktır.


1. PhpTriad Nedir:

Apache, MySQL, Php ve phpMyAdmin programlarının birleştirilerek tek bir pakette toparlanmış bir şeklidir.

PhpTriad'ın Özelliği Nedir: Bu program sayesinde yukarıdaki programları teker teker kurup ayarlamalar yapmanıza gerek yoktur. Tek yapmanız gereken exe dosyasını indirip bilgisayarınıza kurmak ve aşağıda anlatılan şekilde çalıştırmak hepsi bu kadar.

PhpTriad'ı Nereden İndirebilirim: Bu programı şu adresten indirebilirsiniz:
http://sourceforge.net/project/showfile ... up_id=9325


PhpTriad'ı Nasıl Kuracağım: Bu programı yukarıdaki adresten indirdikten sonra tek yapmanız gereken çift tıklamak ve setup yapmasını beklemek. Kurulum bittikten sonra Done butonunu tıklayın hepsi bu kadar. Ayrıca tavsiyem bilgisayarınızı yeniden başlatmanızda fayda vardır.

PhpTriad'ı Nasıl Kullanacağım: Bu programı kullanabilmek için öncelikle C:/apache/mysql/bin dizinindeki "winmysqladmin" başlıklı ikonu tıklamanız gerekiyor. Karşınıza kullanıcı adı ve şifresi isteyen bir ekran çıkacaktır. Burada yazacağınız kullanıcı adı ve şifre sizin her zaman kullanacağınız olan Database Kullanıcı Adı ve Şifresi olacaktır. Dikkatli yazmanızı tavsiye ederim. Bu işlem sadece ilk kurulumda yapılacaktır. Ve MySQL sorunsuz olarak çalıştığı zaman bilgisayarınızın sağ alt köşesindeki saatin sol tarafına bir ikon atacaktır (bu ikon trafik lambalarına benzemektedir). Eğer bu ışıklardan kırmızı yanıyorsa MySQL'da sorun var demektir. Eğer yeşil yanıyorsa MySQL sorunsuz olarak çalışmaktadır anlamı taşır.

Daha sonra Başlat'a tıkladığınız zaman buraya Programs isimli bir klasörün atılmış olduğunu göreceksiniz. Bu menünün üzerine geldiğinizde açılan dizinde şu programı çalıştırın: Programs/PhpTriad/Apache Console/Start Apache. Bu programı çalıştırdığınızda karşınıza bir MSDOS ekranı çıkacaktır ve Runing Apache yazacaktır. Bu da sorunsuz şekilde çıktıysa eğer bu pencereyi kapatmadan küçültün ve sürekli açık kalmasına dikkat edin. Artık php dosyalarınızı internete bağlı olmadan izleyebilirsiniz.

Php Dosyalarını Nasıl Kullanacağım: Bakmak istediğiniz php dosyalarınızı şu dizin içerisine koymanız gerekiyor: C:\apache\htdocs aksi taktirde dosyaları açmayacaktır. Bu dizin sizin için ana dizindir yani http://localhost/ 'tur. Php dosyalarınızı bu dizine yükledikten sonra İnternet Tarayıcınızı çalıştırın ve adres bölümüne http://localhost/dosyaadi.php yazdığınız anda sisteminizin çalıştığını göreceksiniz.

Databaseleri Nasıl ve Nereye Yükleyeceğim: Database işlemlerinizi http://localhost/phpMyAdmin adresinden yapabilirsiniz.

İşte PhpTriad programının kullanımı ve kurulumu bu şekilde eğer yinede aklınıza takılan bir yer varsa bunları, burada belirtebilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.


2. MySQL Veritabanı Oluşturma :

Bilgisayarınızda PHP çalıştırabilmeniz için PhpTriad kurulumunu anlatmıştım. Şimdi sıra geldi en çok kullacağımız şey olan phpMyAdmin'i öğrenmeye. Başlangıç olarak sadece phpMyAdmin ile veritabanı oluşturmayı anlatacağım.

Öncelikle Başlat/Programs/PhpTriad/Apache Console/Start Apache'yi seçerek Apache'yi çalıştırmamız gerekiyor. Aynı zamanda sağ alt köşede ki MySQL iconununda yeşil yanıyor olmasına dikkat edin.

Bu aşamaları başarıyla geçtiğimizi düşünerek yazıya devam ediyorum. Şimdi internet tarayıcınızı çalıştırın ve adres satırına http://localhost/phpMyAdmin yazın.

Şimdi sıra geldi veritabanımızı oluşturmaya. Sayfamız yukarıdaki gibi açıldıktan sonra sağ taraftaki bölüme veritabanı ismini yazıp Git butonunu tıklıyoruz (Örnek veritabanı adımız phpForum olsun). Daha Sonra GİT Butonuna Tıklıyoruz.

Veritabanı oluşturma işlemi bu kadar. Script yüklerken sorulan DBname, Veritabanı Adı ve Database Name gibi kısımlar bu kısımda anlattıklarımızın yanıtıdır. Şimdi birçok kişinin şu soruyu sorduğunu tahmin ediyorum:

"Veritabanı adını anladım da peki kullanıcı adı ve şifre ne bu yeni veritabanının?"

Bu sorunun yanıtını şu şekilde vereyim:

"PhpTriad kurulumu dersinin son kısmında MySQL'u ilk çalıştırırken size bir kullanıcı adı ve şifre soracağını söylemiştim. O kısma yazdığınız kullanıcı adı ve şifre oluşturduğunuz tüm veritabanlarının kullanıcı adı ve şifresidir."


3. phpBB Kurulumu:

Phpbb 2.0.x dosyalarınızı C:\apache\htdocs dizinine attıktan sonra tarayıcınıza http://localhost/phpBB2/install/install.php yazın ve install bilgilerini girin. Yükleme bittikten sonra /install ve /contrib klasörlerini silin. http://localhost/phpBB2/install/install.php bu kısımda yükleme yaparken attığınız klasörlerin yerleri değişikse http://localhost dan sonra gerekli yolu doğru ve eksiksiz yazarsanız sorunsuz bir şekilde kurulumunuzu yapabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
ALEXIS
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
 
İleti: 2563
Kayıt: 30.06.2005, 09:08

Re: PHP Triad Kurulumu ve Kullanımı

İleti E-KaaN 23.10.2007, 22:26

ALEXIS, PHP Triad Kullanımını sayende öğrendim teşekkür ederim.
localhosta phpBB2 kurdum sorunsuz çalışıyor ama mod kurulumu yaparken CHMOD ayarını nereden yapıyoruz?
E-KaaN
Üye
Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 30.09.2007, 08:35

Re: PHP Triad Kurulumu ve Kullanımı

İleti

ALEXIS
23.10.2007, 23:18

windows üzerinde kuruduğun apache de CHMOD ayarı yapmana gerek yok, tüm dizinler 777 gibi çalışır.
Kullanıcı avatarı
ALEXIS
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
 
İleti: 2563
Kayıt: 30.06.2005, 09:08

Re: PHP Triad Kurulumu ve Kullanımı

İleti E-KaaN 24.10.2007, 10:23

yardımın için teşekkür ederim
E-KaaN
Üye
Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 30.09.2007, 08:35


MakalelerKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

cron