Database'teki bazı tablolar ile ilgili

Alınan hata mesajları ve çözüm yolları.

Database'teki bazı tablolar ile ilgili

İleti slicer 30.11.2006, 19:34

search_wordlist
search_wordmatch
sessions

özellikle ilk iki tablo ne işe yarıyor?
phpmyadmin'den bu iki tabloyu boşalt yapsak arada ne sorun olur?
slicer
Üye
Üye

İleti sabri ünal 30.11.2006, 19:45

arasan bulurdun :) şöyle söylim, session üyelerin oturumlarını tutar ve takip eder...

diğer iki tablo ise kelimeleri ve ait oldukları yerlerin bilgilerini tutar böylece arama özelliği çalışır, aksi takdirde arama özelliği çalışmaz...

boşaltırsan da çalışmaz ve hatta arada hatalara sebep olur...
Mutluyum, biraz komedi takılıyorum! sakın kızmayın yakında geçer, sebebini ben de bilmiyorum! yeni bir aşk da bulmuş değilim!
Kullanıcı avatarı
sabri ünal
Üye
Üye

İleti ozvey 01.03.2007, 00:42

sabri ünal yazdı:arasan bulurdun :) şöyle söylim, session üyelerin oturumlarını tutar ve takip eder...

diğer iki tablo ise kelimeleri ve ait oldukları yerlerin bilgilerini tutar böylece arama özelliği çalışır, aksi takdirde arama özelliği çalışmaz...

boşaltırsan da çalışmaz ve hatta arada hatalara sebep olur...

Ama zaten butun datalar forumda database de tutuluyor. Ayrica neden boyle bi daha tekrardan bilgiler database alinsin ki. Gercekten de cok fazla yer kapliyor. Bunun icin direk mesajlarin kayitli oldugu tablolardan yararlanilarak arama fonksiyonu gelistirilemezmiydi? Tekrar bi kelime indexlemesine neden gerek duyulmus olabilir. BU aramalari hizlandirmak icin kelime bazli aramada ilk harfe gore gidip aramayi mi yapiyor yoksa. Cunku db yi inceledim biraz, her kelime ayri ayri tutulmus. Mesela "okul" kelimesi aranacak. Arama baslatildiginda "o" harfi ile baslayan kelimeleri mi ariyor sadece. Boylece tum kelimeleri aramak zorunda kalmamis olur sanirim, ve daha hizli arama mi yapmis olur? Ama bu seferde bu "okul" kelimesi baska bi kelime icinde gecerse, ornegin "dokulari" kelimesini bulmayacak mi?
Bilgi verebilirmisiniz?
ozvey
Üye
Üye

Hata Mesajları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir