phpBB de eksiklik - Kayıt esnasında e-posta gönderemeyince..

Tüm soru(n)lar ve tartışmalar; kullanım ile ilgili soru(n)lar.

phpBB de eksiklik - Kayıt esnasında e-posta gönderemeyince..

İleti mguzel 19.05.2007, 17:32

Önemli farklar küçük ayrıntılarda saklıdır 8)

Çok ciddi olmasada bence bu phpBB deki bir eksik.. Şöyle anlatayım:

Eğer ACP den hesap etkinleştirme açık ise kullanıcıya kayıtta bir e-posta gönderiliyor ve aktivasyon kodu vs. zaten biliyorsunuz. Buraya kadar tamam. Ancak kullanıcının verdiği e-posta adresi eğer gerçek değilse yani gerçekte hiç bir domainde kayıtlı olmayan bir adres ise, phpBB tüm kaydı yapıyor ancak bir sonraki ekranda emailer.php nin 234'üncü satırı gereğince hata mesajı veriyor.
Kod: Tümünü seç
Failed sending email :: PHP ::

DEBUG MODE

Line : 234
File : emailer.php

Kod: Tümünü seç
                if (!$result)
                {
                        message_die(GENERAL_ERROR, 'Failed sending email :: ' . (($this->use_smtp) ? 'SMTP' : 'PHP') . ' :: ' . $result, '', __LINE__, __FILE__);
                }

return true;

Bu durumda kullanıcı ne olduğunu anlamıyor ve tekrar kayıt olmaya çalışıyor yada vazgeçiyor :cry:
Oysa kayıt yapıldı ancak aktivasyon yapılamaz durumda çünkü e-posta gitmedi. Tamam burda kullanıcı suçlu ama yanlışlık işte ne yapalım :D adam dalgınlıkla belki yahoo ya 3 tane o koymuştur yada ahmet@ yazacağına ahmey@ yazmıştır. Oysa bu durumda ekrana şöyle bir mesaj yazdırsak daha iyi olmaz mı: "kaydınız yapılmıştır ancak verdiğiniz e-posta hatalı olduğu için gerekli aktivasyon kodu gönderilememiştir lütfen adminle irtibata geçin vs.." Yada tekrar e-posta adresi istesek ve aktivasyonu yeniden bu adrese göndersek daha mantıklı olmaz mı?

"e-posta gönderlemedi lütfen adresinizi doğru yazarak gönder butanuna tıklayın" diyebilmek için gerekli kod değişiklerini yapan birileri var mı acaba? Ben yapabilseydim hiç bu kadar uzatmazdım zaten, konuyu ozetleyip direk kodları verirdim :D
Ben bilgiye bilgi demem, paylaşmadıkça... :))
Kullanıcı avatarı
mguzel
Üye
Üye

Re: phpBB de eksiklik - Kayıt esnasında e-posta gönderemeyince..

İleti u.fuk 19.05.2007, 23:24

evet güzel bi konuya değinmişsin aslında direkt olarak kayıt formunda ajaxla felan bi doğrulama yapılabilse çok dah güzel olur yanına tick koyma olayı olsa.
u.fuk
Üye
Üye

İleti mguzel 21.05.2007, 09:31

Evet, ajaxla kontrol yapılabilir yada tekrar adres isteyip yeni bir aktivasyon kodu gönderilebilir.
Çözüm için iki yol bulabildik. Başka ?¿ :D
Kullanıcı avatarı
mguzel
Üye
Üye

İleti mguzel 24.05.2007, 22:48

Hadi ama arkadaşlar, önemsiz gibi görünsede önemli bi konu bu. Sonuçta aktivasyon yoksa üyede yoktur. Üstelik bu hata (yada eksik) phpBB nin çekirdeğinde var. Bununla ilgilenirsiniz sanmıştım :( hatta phpbb.com'a bile yazılması gerekir.

Üstelik çözüm sizin için çok zor değil: O hata mesajının çıkacağı yerde bir döngüyle yeni bir actkey üretip, ardından kullanıcıdan tekrar mail adresi isteyip devam edecek. Ben yapabilseydim çoktan yapıp yazmıştım buraya :?

Hadi bi el atıverin be ustalar. ;-)
Kullanıcı avatarı
mguzel
Üye
Üye

Soru(n)lar & Tartışmalar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir