mailler junk mail e gitmesin...

Tüm soru(n)lar ve tartışmalar; kullanım ile ilgili soru(n)lar.

İleti Cybernet 18.01.2007, 21:23

bu olayda en önemli rolü kullanıcılar üstlenmektedir.

junk meselesinde phpbb ler de aslında işlem çok kolaylaştırdır hotmail.

sadece kayıt sırasında kullanıcıya bir kez önemsiz postaya düşüyor. bu aşamada kullanıcı linke tıklayarak üyeliğiniz aktiflemesi zorlanırsa kullanıcı linke tıklayabilmek için maili muhakkak güvenli listesine eklemek zorunda kalacaktır.

neden? çünkü hotmail mail sistemi junka düşen maillerin linklerini aktif etmemektedir. ancak üst kısımda bu maili güveirliler listesine ekle yani bu posta spam değildir butonuna tıklaması gerekmektedir. kullanıcı bir kere tıkladığında o kişiye bir daha forumdan gönderilen toplu mailler veya mesajlar junka değil inboxa düşmektedir.

bu aşamada hotmail gibi mail kullanan bilinçsiz kullanıcıları bilinçlendirmek gerekiyor. kayıt formlarında bilgi amaçlı koyu harflerle veya yardım veya sss bölümlerinde bunu ayrıntılı bir şekilde belirtmek gerekiyor. internet kullanıcısı nekadar bilinçsizce interneti kullanmaya devam ederse sunucu sahipleri de o kadar çok bu sorunlarla karşılaşacaktır.

bu noktada bir ayrıntınında altını çizmek gerekiyor. bazı bilinçsiz veya bilinçli ama kötü amaçlı kullanıcıların yaptığı bir hatayı burada söylemek gereksinimini duyuyorum ki aklınızda bulunsun; junka ilk gelen mesaja bu bir spam denirse gelen mail adresinin kara listeye eklenmesine yardım etmekle beraber (ihbar niteliği taşıdığından) hotmail sizi süresiz banalaya bilmektedir.

bunları söylüyorum çünkü host sağladığım birçok müşterimin başına geldi ve bu konuda hotmailin support sistemindeki arkadaşlarla birçok kez bu tür tartışmalara girdik ve sistemdeki bu açıkla ilgili biraz muhabbet ettik. söylediğine göre bu olay tamamen kullanıcıların elinde olduğu ve şikayet vs gelmedikçe bu panele bakmadıkları. ayrıca sitemdeki bazı ayreıntılarıda belirtti kendi spam koruması dışında dünya genelinde kabul görmüş kara listelerdende (blacklist) spam ipleri ve mail adresleri kontrol edilerek sunucudan geçirildiğinin altını çizdi.

txt v konusuna gelince önerilen en iyi spf ayarı v=spf1 ip4:ipadresiniz ~all şeklindedir. ki bu işlemde sunucunuzdan nasıl mail gönderdiğinize göre değişmektedir.

burada ki en önemli konu gonderen kişinin belirliliği. yani giden sunucu eğer belirsizse yada şöyle açıklayayım. örneğin alibaba.com isminde bir domaininiz var ve bu domainin bulundurulduğu bir hosta sahipsiniz. sizin gelen ve giden mail sunucularınız genellikle mail.alibaba.com dur ama sunucu adresiniz genellikle hostu size sağlayan reseller veya datacenterlar makineyi kurarken veya kurduktan sonra sunucu ayarlarında giden sunucu şu şekilde gözükür sense.e-islem.com veya destiny.e-islem.com bu değişebilir ama değişmeyen aynı makinedeki kullanıcıların tamamının bu yönlendirmeyi kullanmasıdır. buradan şunu çıkarabiliriz. bir makinede 300 domain ve host bulunmakta bu domain ve host sahipleri hotmaile aynı anda mail gönderdiklerini düşünürseniz 1 er mailden belki bişey olmaz ama aynı gün içinde bütün kullanıcıların tüm üyelerine toplu mesaj çektiklerini düşürseniz. ortalama 1000 kişi üye olsa bir sitede 1000 x 300 =300000 mail yaparki buda hotmail tarafından sunucu adresinin banlanmasına yeterde artar. bü yüzden hostunuzu sağlayan kişi ile irtibata geçerek bu ayarlamanın destiny.alibaba.com vs. şeklinde kendi domain adınıza yönlendirmesini sağlayabilirsiniz. bu şekilde hotmail spam yükünü düşürmüş olursunuz. en azından kara listeye düşmenizi engelleyebilirsiniz.

çenem düştü gene 24 saat bilgisayar başında sosyal aktivite olmayınca böle oluyorum hoş görün :)
Kullanıcı avatarı
Cybernet
Üye
Üye
 
İleti: 44
Kayıt: 20.01.2006, 21:31
Konum: Rize

Cvp: mailler junk mail e gitmesin...

İleti Motorist 19.03.2007, 11:45

Gmail spamları çok güzel ayırırken, canver.net maillerini spama gonderiyor.
Kullanıcı avatarı
Motorist
Üye
Üye
 
İleti: 55
Kayıt: 19.03.2007, 11:21
Konum: İstanbul

Cvp: mailler junk mail e gitmesin...

İleti aybars 29.03.2007, 20:58

en ıyısı hesap aktıflemeyı kapatmak ben oyle yaptım
aybars
Üye
Üye
 
İleti: 1
Kayıt: 28.03.2007, 21:01

Re: mailler junk mail e gitmesin...

İleti NEFRİT 01.09.2007, 11:06

Şimdi herşeyi unutun ve dinleyin :

Genellikle web sitelerde vede web tabanlı mail sistemlerinde : yahoo , gmail, hotmail, mynet vs vs tüm bu siteler öncelikle web tabanlı mail sistemleri kulanmaktalar bazıları php bazıları asp bazılarıda cgi sciprtler kullanıyor.

Scriptler zaten spam koruması yapamaz ama mail guard gibi kötü kelime filtrlesi gibi korumalar sağlayabilir şimdi burada asıl konu SPAM maili ney seçiyor sorusudur. Bir mailin spam olup olmadığını server ın içerisinde kurulu olan mail servera entegre edilmiş olan spamassassing isimli bir sistem yapmaktadır.

Bu sistem gelen maillere 1- 10 arası bir spam değeri verir vede değer 1-2 ise spam olmaz daha yüksek dğerler gereklidir. Sizlere spamassassing in tam olarak çalışma sistemini anlatmayacağım çünki hem yanlış anlatmak istemem hemde çok uzun detaylı bir konu.

Şimdi üstte saydığım tüm sitelerde spamassassing sistemi mevcut ama sadece tek birinde işler değişik hotmail spamassassing sistemini değilde kendi yaptığı daha farklı bir spam koruma sistemine sahiptir. Bu nedenle genellikle diğer sitelere giden mailler spama girmezken aynı mail hotmailde % 90 spam kutusunu boylar.

Aslında doğru düzgün yani SPAM OLMAYAN bir mailin bile pek çok kez hotmailde spam kutusunu boyladığı görülmektedir. Bu bir tek anlama gelir hotmailin spam koruması tam bir rezalettir. Örneğin mailto:nefrit@aysavascisi.com olarak atıığım mail junka giderken mailto:turkiye@aysavascisi.com olarak attığım mail direk posta kutusuna gititğini gözlerimle görüp şahit olmuş biriyim. Aynı mail server ile vede aynı düzele atılan 2 mail sadece adresleri değşik .

İşte aslında hotmail in spam koruması bu kadar beceriksiz vede belkide düzmece bir sistemdir.

Tüm bunların yanı sıra toplu mailler spamassassing tarafından SPAM kabnul edilir. Yani sizin 500 üyeniz varsa admin panele gelip toplu mail atarsanız zaten spama düşme riskiniz her mail sitesi için çok yüksektir.

Yani zaten phpBB ile atılan mailerin spama girmesi üye sayınsının çokluğuna bağlı garanti spam dır.
Kullanıcı avatarı
NEFRİT
Üye
Üye
 
İleti: 287
Kayıt: 17.03.2006, 01:14
Konum: Tekirdağ

Önceki

Soru(n)lar & TartışmalarKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

cron