Hostların Yeni Gıcıklığı: Toplu e-mail Gönderememe

Tüm soru(n)lar ve tartışmalar; kullanım ile ilgili soru(n)lar.

İleti nexterkan 21.03.2006, 22:02

Şuanda elimde erişebildiğim 3 değik host var...üçündede toplu mail gönderme olayı kapalı. yeni spam kanunu gereği mi ne yapmışlar, saçmalık yaaa :)
Kullanıcı avatarı
nexterkan
Üye
Üye

İleti Raif 21.03.2006, 22:05

Göndermiyor mu yoksa hata mı veriyor ?
Raif
Üye
Üye

İleti nexterkan 21.03.2006, 22:07

Hata falan yok, Gönder diyorum mail i,

Host tarafından bu özellik kapalı olduğu için üyelere mil ulaşmıyor...
Kullanıcı avatarı
nexterkan
Üye
Üye

İleti fatihbaz 21.03.2006, 22:24

evet benim hostta da var aynı sorun.kurallarla ilgili bölümünde de yazıyordu.spam kanunu ile ilgili bişeyler yazıyordu....
Kullanıcı avatarı
fatihbaz
Üye
Üye

İleti ArkIn 21.03.2006, 23:08

aslında benim sorunum biraz değişik ama belki bu sebeptendir diye burdan sorayım dedim.
benim derdim;

son 1 aydır filan siteye yeni üye olan kişilere comfirmation mailinin gitmemesi. ve yeni üyelerin hesaplarını aktive edememeleri.

bunun sebebi acaba burda tartıştıgınız spam olayından dolayı mıdır? yani hosting firmama danışayım mı?
yoksa 2. kıllandıgım sebep; 2.0.19 a yükseltmemden sonra acaba bir kodlama hatası mı oluştu?

umarım sorunum düzelir :(

iyi günler.
ArkIn
Üye
Üye

Cvp: Hostların Yeni Gıcıklığı: Toplu e-mail Gönderememe

İleti xlimene 22.03.2006, 13:05

spam oluyor diyerek kandırıyorlar..

şöyle diyelim;
benim forumda 10 bin üye var, 10 bin üyeye aynı anda 1 saniye içerisinde toplu e-mail gönderirseniz, hosting kaynaklarının yüzde 20 sinden fazlasını kullanmış olursunuz, Eskiden tek sıkıntı File Download dı, şimdi canlı müzik, rado, file download, image, forum, mysql ve e-mail gönderme olayları hosting firmalarının işine gelmiyor. Ama adamlarda haklı, 10 mb alan alıyorsunuz mesela, yıllık 20 ytl veriyorsunuz, toplu e-mail gönderip koca serveri meşgul ediyorsunuz.. Sonra host firmanız telekomla karşı karşıya geliyo.. Hosting firmaları telekoma 100.000 Gb Bw için 5 milyar para ödüyorlar. .bunu düşünmeleri lazım.

Şimdi File serverler, radio serverler, image serverler ve E-mail serverler var.. Yani sırf e-mail yollamak için sıfırdan bir hosting almanız gerekebilir.

yinede en iyi çözüm, hosting firmasından rica edip, toplu e-mail yollayacağınız zaman açtırmak..

Olmazsa admin panelden yada sqldan üye e-mail listesini alın, Outlook tarzı programlara entegre edip, e-mailinizi gönderin.

bir domain üzerinden, günde 1000 den fazla e-mail giderse, domaininiz kara listelere alınıyor... Sonra sitti sene çıkamazsınız, gönderdiğiniz her mail yahooda bulka, homailde junka, mynette süzgece, diğer kalitesiz e-mail sitelerine hiç ulaşmaz...

Bu yüzden, forumdaki 30.000 üyeye 1 saniye içinde mail göndermek sakıncalı, icabında o bir saniye içerisinde Serverin Cpu sunu yakarsınız, yada ne bilim sitenize erişilmez, Sql tabloları bile bozulabilir, hosting firması sizi banlayabilir, kurallarda var... server kaynaklarını meşgul ederseniz, sizi sorgusuz banlarız demiş adamlar.
xlimene
Üye
Üye

İleti nexterkan 24.03.2006, 14:33

@xlimene, güzel açıklama teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
nexterkan
Üye
Üye

İleti garizma 20.07.2006, 08:17

peki uyelere toplu mail gondermek için değişik ne alyernatifler var elimizde bilen varsa yazabilir mi lütfen. eger yazılı bir yer varsa özür ama cok sıktı bu mail işi.
garizma
Üye
Üye

İleti kernel 02.11.2006, 09:01

aslında uyelerin e-mailini sade bir bicimde kayit edebilecegimiz bir mod olsa keske..
kernel
Üye
Üye

İleti tipolu 04.11.2006, 13:25

evet arkadaşlar bendede aynı sorun var. bende kayyo kullanıyorum ilk zamanlar 2- ay önce felan yolluyordu ama artık gitmiyor. mesajınız gönderildi diyor ama hiç mail gitmiyor. :P :P :P
çok kötü oldu yaa "xlimene" arkadaşımız çok iyi açıklamış ama
bizim 10.000 üyem yok maalesef hepi topu arkadaş gurubum 90 üyem var :) yani hiçbişeyi meşgul etmem aslında :roll:
sağolun bilgi için ;)
Kullanıcı avatarı
tipolu
Üye
Üye

İleti süvari 05.11.2006, 00:24

Arkadaşlar maillerin Bcc: forumu kullarak mail adreslerinin arasına virgül koymak suretiyle bir çok kişiye mail gönderilebilir, ayrıca bu şekilde gönderdiğinizde forward olarak da görünmez. İşte bu noktada arkadaşların dediği tarzda sadece mail adreslerinin kaydedildiği ve her bir mailden sonra bir virgül bırakmak şartıyla oluşturulan bir maillisti text dosyaşı seklinde oluşturacak bir modül yapılabilirse bu işi biraz daha uzun ama garantili bir yoldan çözebiliriz.
Kullanıcı avatarı
süvari
Üye
Üye

İleti cfb 06.11.2006, 22:00

süvari yazdı:Arkadaşlar maillerin Bcc: forumu kullarak mail adreslerinin arasına virgül koymak suretiyle bir çok kişiye mail gönderilebilir, ayrıca bu şekilde gönderdiğinizde forward olarak da görünmez. İşte bu noktada arkadaşların dediği tarzda sadece mail adreslerinin kaydedildiği ve her bir mailden sonra bir virgül bırakmak şartıyla oluşturulan bir maillisti text dosyaşı seklinde oluşturacak bir modül yapılabilirse bu işi biraz daha uzun ama garantili bir yoldan çözebiliriz.

Alıcıları sadece Bcc'den ibaret olan mailler çoğu zaman pek çok yerde (hotmail, yahoo gibi) spam olarak algılanıp, ya hiç alınmıyor ya da junk/bulk gibi işaretleniyor. Bu konularda dikkatli olunması gerek. Ayrıca mümkün olduğu kadar toplu mailden kaçının, çok fazla sayıda göndereceğiniz maili bir seferde pek çok alıcıya aynı anda değil, her alıcıya ayrı ayrı (To: bölümüne alıcının adresini yerleştirerek) göndermek çok daha mantıklıdır.
cfb
Üye
Üye

Soru(n)lar & Tartışmalar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir