.htaccess Dosyasını Görüntüleme

phpBB güvenliği.

.htaccess Dosyasını Görüntüleme

İleti toygar61 03.07.2006, 00:41

Merhabalar arkadaşlar genelde herkesin .htaccess dosyası oluşturup ftp hesabına gönderdiğinde kaybolduğunu söylemekte bunu araştırdım ve ssh ile bu dosyaları görmenin mümkün olduğunu öğrendim bu anlattğım unix sunuları kapsamaktadır.Olay basit unix sunucularda klasör veya dosya ismi olarak başında (.) kullandığınızda linux sistemle bunu gizli olarak algılıyor yani bu standart bir uygulama.

Gelelim sshtan atmış olduğumuz dosyayı görüntülemeye hangi dizine gönderdiysek dosyayı o dizin içinde ls -al komutunu yazarak gizli saklı tüm dosyaları görüntüleyebiliriz ben şahsen denedim ve göndermiş olduğum dosyanın ftp içerisinde olduğunu gördüm saygılar
:+1:
toygar61
Üye
Üye

İleti yaso19 03.07.2006, 08:54

bi de "ssh" den adam gibi anlayabilsek.. bikaç kere bağlanayım dedim servera. ortalığı birbirine kattım :) hakkında çok döküman aradım ama bi türlü adam gibi anlatan bişey bulamadım.. sizin elinizde varsa bunu anlatan falan bana yardımcı olabilirmisiniz? çünkü artık FTP den bıktım! sürekli bağlantı kopması falan.. en iyisi,en garantisi SSH olduğunu biliyorum ama beceremiyorum.. yardımlarınızı bekliyorum..
Kullanıcı avatarı
yaso19
Üye
Üye

Cvp: .htaccess Dosyasını Görüntüleme

İleti engino 03.07.2006, 10:27

pardon ama sorun nerede ? .htaccess elbette sshla görünür ve permissionlarınız izin veriyorsa tabi ki.. kaldı ki .htaccess in sshtan gorunmesi de birşey ifade etmez, .htaccess dosyasının içi sonuç veren şeylerle degilde "yönlendirme uygulama" adına karar veren mekanizmalarla alakalıdır.

ls -al dediginizde . lı dosyaları görüyor olmanız sshı ne derece ve nasıl kullandıgınızla alakalıdır..

birşey degildir yani. sorun şu, ftp hesabınızın oldugu server size ssh izni veriyor mu? veriyorsa zaten sizindir .htaccess :) vermiyorsa zaten göremezsiniz.
engino
Üye
Üye

İleti toygar61 03.07.2006, 10:38

Selam yaso ssh'tan anlaman için unix komutlarını bilmen gerekir bunları arama motorlarına yazıp kolayca bulabilirsin.Bende kendim araştırarak bulmuştum unix komutları olarak yazarsan türkçe sitelerin bir çoğunda bu komutlar açıklamaları ile mevcut.

engino senin dediklerinde benim dediklerimle paralel burda kişilerin yollamış oldukları .htacces dosyalarının ftplerinde gözükmemelerinden dolayı kişilerin bu özelliğin kapalı olduğunu yada hesaplarında çalışmadığını düşünmelerinin yanlış olduğunu anlatmak istedim yoksa ftp hesabında seninde dediğin gibi hostun eğer izin verirse bu tür dosyalarıda görüntüleyebilirsin ama ben bir sunucu sahibi olarak genelinde bu dosyalar zaten otomatik olarak ayarlı ve gizli konumlandırılmıştır diyorum sonuç olarak sen o izinleri ortak bir sunucuda sırf sen istedin diye aktif edemezsin kendine ait bir sunucu varsa o zaman istediğini yapabilirsin ki bundan doğal zaten bişey olamaz!
toygar61
Üye
Üye

İleti Göklerin Hakimi 03.07.2006, 14:50

.htaacess veya gizli dosyaları görüntülemek için ssh şart değil. File Zilla adlı ftp programını kullanırsanız bu dosyaları ftp dende görebilirsiniz. Wiew menüsünde show hidden files seçeneğini seçmeniz yeterli :wink:
Kullanıcı avatarı
Göklerin Hakimi
Üye
Üye

İleti VeRSioN 20.01.2007, 13:20

SSH windows serverlara baglanabilior mu ki ? hic zannetmiyorum. yada ben bulamadim.
VeRSioN
Üye
Üye

Güvenlik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir