phpbb Hızlandırma

phpBB geliştirme, performans ve hızını arttırmak.

İleti sabri ünal 25.03.2006, 22:48

gunzip zaten forumda var... gunzip özelliğini açman yeterli...
Kullanıcı avatarı
sabri ünal
Üye
Üye

İleti Pluton 26.03.2006, 09:40

gunzip özelliğini açınca bi fayda sağlıyor mu ?
Pluton
Üye
Üye

İleti sabri ünal 26.03.2006, 17:17

gunzip, bölersek gun zip! zipleme silahı, metni zipleyip gönderiyor ! karşı makinede veri açılıyor yani trafik yiyecek sayfalarda evet bir hız sağlıyor, fakat sayfanın php tarafından yorumlanmasında bir katkısı yok...

burada anlatılanların bir kısmı php tarafından yorumlanmayla ilgili, kimisi de trafikle ilgili... kolay gelsin...

gunzipi açarak test yapabilirsin...
Kullanıcı avatarı
sabri ünal
Üye
Üye

İleti selecteyes 27.03.2006, 00:22

"GZip sıkıştırma" heralde forum ayarları kısmında var. Ben bunu kapalıda tutuyorum güvenlik açığı olduğunu duymuştum çünkü. Açsam demekki böyle faydalarıda var bakalım :) Ama açığı olmadığına eminsiniz değilmi?
Kullanıcı avatarı
selecteyes
Üye
Üye

İleti Pluton 27.03.2006, 10:51

valla bende açıcam şimdi açığı varsa kapatayım geri :D
Pluton
Üye
Üye

Cvp: phpbb Hızlandırma

İleti mastadon 03.04.2006, 18:49

Arkadaşlar ben sorunsuzca kurdum fakat şöyle birşey dıkkatımı çekti.Ben daha önce

MOD Adı : Kullanıcı Menüsü (phpbb için)
Sürüm : 1.0.5b (phpBB 2.0.x)
Yazar : phpBB Türkiye < phpbb@canver.net > (Alexis Canver) www.canver.net

adlı bu modu kurmuştum.Bılındıgı gıbı Kullanıcı Menüsünü kurmak için includes / functions.php editlememiz gerekiyor.Aşagıda verdıgım Kullanıcı menüsünün editlenmiş halidir.

Fakat Cached Generation 1.2.2 modunu kurmak için de includes / functions.php dosyasını editlememiz gerekiyor.Editlenecek yer ise ;

#-----[ FIND ]------------------------------------------
#
FROM " . FORUMS_TABLE;
break;
}

if ( !($result = $db->sql_query($sql)) )

#
#-----[ REPLACE WITH ]------------------------------------------
#
FROM " . FORUMS_TABLE;
break;
}

if ( !($result = $db->sql_query($sql, false, 'posts_')) )

İyi güzelde Kullanıcı Menüsünü kurduktan sonra belirtilen yer değişiyor.Ben ise şöyle birşey yaptım,
FROM " . FORUMS_TABLE;
break;
ile

FROM " . FORUMS_TABLE;
break;
}

if ( !($result = $db->sql_query($sql, false, 'posts_')) )

bunu değiştirdim bu defada hata aldım.
Aldıgım hata ise ;

Parse error: syntax error, unexpected T_CASE in /home/siteadı/public_html/forum/includes/functions.php on line 179 bu oluyor.Yardımlarını beklıyorum.Tşkler...

//-- [-] MOD: Kullanıcı Menüsü ------------------------------------------

switch( $mode )
{
case 'usercount':
$sql = "SELECT COUNT(user_id) AS total
FROM " . USERS_TABLE . "
WHERE user_id <> " . ANONYMOUS;
break;

case 'newestuser':
$sql = "SELECT user_id, username
FROM " . USERS_TABLE . "
WHERE user_id <> " . ANONYMOUS . "
ORDER BY user_id DESC
LIMIT 1";
break;

case 'postcount':
case 'topiccount':
$sql = "SELECT SUM(forum_topics) AS topic_total, SUM(forum_posts) AS post_total
FROM " . FORUMS_TABLE;
break;
//-- [+] MOD: Kullanıcı Menüsü ------------------------------------------
mastadon
Üye
Üye

İleti zuper 10.04.2006, 15:37

phpbb nin hızlanması büyük ölçüde veri tabanı ile alakalı değilmi yani veri tabanını sürekli temiz tutarsak hızlanır benim bi arkadaşım böyle bişeyler yapıyo ama bana sölemiyo sesion.php de mi ne temizlik yapıyormuşsun bide mysql komutu varmış bunu yazınca veri tabanı temizleniyormuş onun mantığıda veri tabanı aranan her kelimeyi ve herşeyi kaydediyormuş bunları silince hem veri tabanı küçülüyor hemde phpbb hızlanıyormuş ama bende tam bilmiyorum.
zuper
Üye
Üye

İleti microlab 14.05.2006, 15:49

merhaba bende daha yeni site actım fakat acılırken yavas acılıyor içinde fazla bişey yok ama yinede çok yavas acılıyor bunun sebebi nedir?
bunu nasıl hızlandırabilirim ?
kodu varsa yazar mısın? :? :? :? :?
microlab
Üye
Üye

İleti albay 16.06.2006, 11:54

veri tabanı ile ilgili bir bakım modu vardı...sabri ünalın premoded ında var.ona sorun.orda bu tür temizlik yapan özellik var...
Kullanıcı avatarı
albay
Üye
Üye

İleti REBooT 12.07.2006, 14:11

zuper yazdı:phpbb nin hızlanması büyük ölçüde veri tabanı ile alakalı değilmi yani veri tabanını sürekli temiz tutarsak hızlanır benim bi arkadaşım böyle bişeyler yapıyo ama bana sölemiyo sesion.php de mi ne temizlik yapıyormuşsun bide mysql komutu varmış bunu yazınca veri tabanı temizleniyormuş onun mantığıda veri tabanı aranan her kelimeyi ve herşeyi kaydediyormuş bunları silince hem veri tabanı küçülüyor hemde phpbb hızlanıyormuş ama bende tam bilmiyorum.

o arkadaş ben oluyorum ama veremem çünkü bu zaten canver de var phpMyAdmin de phpBB Komutları diye, Ben sadece Bazı Table isimlerini değiştirdim, örneğin birisinde sesion tablesi boşaltılıyordu, ben de ordaki table ismine değiştirdim, bunuda search table lerinde uyguladım, uzun süre mesaj yazmayan userlere, bide optimize sql kodları vardı temizlikten sonra hataları kontrol edip yeniden hata varsa onları düzeltiyo. Benim yaptığım bu, cache deseniz tabiki onunda tablesini boşaltıyorum, ama bunu komutlarla yapıyorum, elinizle silerseniz eğer veritabanınız bozulabilir, ama gerçekten sitede hızlanma oluyor, hem de bayağı bi :wink:
Kullanıcı avatarı
REBooT
Üye
Üye

İleti Pluton 12.07.2006, 14:28

Table boşaltma derken tableın neresini boşaltıryorsunuz ? Table boşaltma dediğiniz zaman sitedeki bilgileri silmek demektir.

mesela;

phpbb_users tablosunu nasıl boşaltıcaksınız merak ettim gerçekten
No CommEnT
Pluton
Üye
Üye

İleti Sergeant Orion 12.07.2006, 16:08

sitede kimse yokken phpbb_sessions'u boşaltabilirsin.Arama tablolarıda aynı şekilde..
Hail to the doat, baby!
Kullanıcı avatarı
Sergeant Orion
Üye
Üye

İleti REBooT 14.07.2006, 13:02

Sitede çok mod kurulu bu yüzden yavaşlıyor ister istemez, Techno nun dediği gibi, search tablolarını, phpbb_session tablolarını boşaltıyorum, phpbb_users boşaltınca site yapmanın, forum yapmanın ne alemi kalacak ki ;), search konusunda bilgi verilmişti canverde sql komutları onlarla tabiki, birazda kendim kurcaladım, bi kaç tablo ismini değiştirdim gereksiz olanları tabiki, yaptığım bu fazladan öyle her tabloyu boşaltmam zaten.
Kullanıcı avatarı
REBooT
Üye
Üye

İleti EFE03 14.07.2006, 18:19

gzip sıkıstırmayı açarsan hızlanmayı farkkedersin
EFE03
Üye
Üye

İleti reddawn 22.09.2006, 17:50

Forumda xs kurulu , ancak foruma giriş yaptığımda uzun bir süre beyaz sayfayla bakışıyoruz :)
Bu sebeple faydası olur diye dün Cached Generation(SQL Cache) RC2 kurdum herhangi bir problem olmadı hatta bana forum biraz hızlanmış gibi geldi ancak şu anda foruma girdiğimde beni karşılayan beyaz sayfa 45 saniye kalıyor ( oldukça uzun bir süre ) cache klasörü 777 , ve modda bir problem yok gözüküyor en azından dün kurduğumdan şu saate kadar yoktu. Gzip Açık.
Başka temayı varsayılan yaptım forum açılırken temada acılmaya başladı yani beyaz sayfa oluşmadı.
Kullandığım temada Bu Sayfa 0.77594 saniyede 1381 sorguyla oluşturuldu diyor ama enaz 30 saniye temanın arka rengi olan renk (boş olarak ) geliyor. Acaba eklenen bir mod ya da katreklamın reklamı geciktiriyor olabilirmi
Konuyla ilgili yardımcı olursanız sevinirim.
Teşekkürler
reddawn
Üye
Üye

İleti reddawn 23.09.2006, 15:48

Konuyla ilgili cevaplarınızı bekliyorum , diğer mesajdada dediğim gibi örneğin images temasını seçtiğimde hızlı bir biçimde açılış sayfası yükleniyor ama şu anki temada bekleme sürem hala 45 saniye civarı , tabi images temasında bir çok mod yok. Forum açıldıktan sonra diğer sayfalara ya da yönetim paneline girme hızında hiç bir problem yok. Sorunu sadece ilk açılışta yaşıyorum.

Not: Googledan arama yaptım forumlar en fazla 25 - 30 sorguyla oluşturuluyor benimkinde yazan
Bu Sayfa 4.12259 saniyede 1391 sorguyla oluşturuldu
reddawn
Üye
Üye

İleti XeNo 24.09.2006, 00:30

Merhabalar,

Kendiniz aslında, kendi sorunuzun cevabını vermişsiniz. "Çok fazla MOD". Ne kadar çok mod varsa panonuzda, panonuz o kadar yavaş açıkacaktır. Bundan daha doğal bir şey olamaz. "Gereksiz" modları kaldırmaya ne dersiniz?
Ama yine de, şöyle bir şey sorayım: Birkaç gün içinde yaşanan bir yavaşlık mı bu? Ya da "Şunu yaptıktan sonra oldu" diyebileceğiniz bir şey mi?

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
XeNo
Üye
Üye

İleti reddawn 24.09.2006, 12:42

XeNo yazdı:Merhabalar,

Kendiniz aslında, kendi sorunuzun cevabını vermişsiniz. "Çok fazla MOD". Ne kadar çok mod varsa panonuzda, panonuz o kadar yavaş açıkacaktır. Bundan daha doğal bir şey olamaz. "Gereksiz" modları kaldırmaya ne dersiniz?
Ama yine de, şöyle bir şey sorayım: Birkaç gün içinde yaşanan bir yavaşlık mı bu? Ya da "Şunu yaptıktan sonra oldu" diyebileceğiniz bir şey mi?

Kolay gelsin.

Xeno Cevap İçin Teşekkürler Aslında Çok Fazla Derken Forumda kullandığım modların 2 hatta 3 kat fazlasını kullanan, site üye sayısı ve veritabanı büyüklüğü benimkinden kat kat fazla olduğu halde hızlı olan forumlar mevcut. Yani bu büyüklükte bir forumun bu kadar yavaş olması normal değil gibi.
Malesef forumda Gereksiz Mod olarak gördüğüm bir şey yok ( son konular , color grups , üye no , son x saatte ziyaret eden üyeler , forum icon , bbcode box , Mesaj değiştirildi , yönetim panelinden veri tabanı onarma , selamlama paneli , fake online , Misafire Mesajın bir bölümünü gösterme ,XS ,Cached Generation(SQL Cache) RC2 modu belki hatırlamadığım bir kaç mod daha hepsi bu )
Sizce 1400 civarı sql sorgusu bu kadar modla mümkün mü acaba ..
Yavaşlığın hangi moddan sonra meydana geldiğini malesef farkedemedim biraz abes olacak ama xs kurmadan önce forum yavaş yavaş açılıyordu yani parça parça geliyordu ancak xs ten sonra bütün halinde birden geliyor ( tabi şimdi 45 saniyeden sonra ) bu yüzden acaba xs demi problem diye düşünüyorum.
İlave olarak Açılış Sayfası yani index.php çok geç açılıyor , bölüm sayfalarının açılması , cevap yazılması vs. de bir problem yok onlar gayet hızlı.
reddawn
Üye
Üye

İleti XeNo 24.09.2006, 13:52

Merhaba,

Site üye sayısı ve veritabanı büyüklüğü sizin sitenizden katbekat fazla olan sitelerin daha hızlı açılmasında en büyük etken yapılan iyileştirmeler ve daha da önemlisi alan sağlayan firmanın kalitesidir. Bence burada düşünmeniz gereken en büyük şey, önce size alan sağlayan firma, ardından da sitenizde yüklü eklentiler olmalıdır.

Gereksiz mod olarak gördüğünüz eklentiniz yok ise şayet, bunu da böylece değiştirmenize imkân yok gibi görünüyor. 1400 civarı sql sorgusu çok çok yüksek bir rakam. Bence burada, buna en büyük sebep, "fake online" olabilir. Zira, diğer modlar çokça kullanılan eklentiler ve hiçbir zaman bu denli yüksek sql sorgu değerleri verdiklerini sanmam. Kaldı ki, yüklediğiniz modlar arasında forumu hızlandıran modifikasyonlar bile mevcut. Buna rağmen bu değerlere sahipsiniz. Yani durum vahim gibi duruyor.

XS'e gelince... Kesinlikle ve kesinlikle XS buna yol açmaz. Hatta XS hızlandırma bile yapar birçok forumda. Özellikleri arasında, "Kendi içerisinde yer alan özellik nedeniyle panonuzun hızlanmasına yardımcı olur" gibi bir ibare bir yer alır. Yani orada telaş etmenize gerek yok.

Bu arada, bahsettiğiniz olayların olduğu site, kişisel bilgilerinizde yer alan site ise, girdiğimde 45 saniye gibi yüksek bir bekleme süresi olmadı bence. 10, bilemediniz 15 saniye bekledim. Bahsettiğiniz modlar ile, aslında çok da kötü bir değer değil bu.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
XeNo
Üye
Üye

İleti reddawn 24.09.2006, 15:03

Fake online hemen kaldırıyorum , Şu anda denedim dün 45 lerdeyken 27 saniyede açıldı ( Kastettiğim ; allta bitti dedikten sonraki süre )
Umarım problem fake online dadır.

fake online sildim 10 - 15 saniyeye kadar düştü ancak Modda Geçen Sql sorgusunu silemedim.

Moddaki Sql Sorgusu
Kod: Tümünü seç
INSERT INTO phpbb_config (config_name, config_value) VALUES ('fake_online_users', '');

Silmek için Şöyle Yaptım Ama Kabul etmedi sanırım yanlış yaptım

Kod: Tümünü seç
DELETE FROM phpbb_config WHERE config_name = ''fake_online_users', '';

doğrusu nedir acaba..

Mod kod değişikliklerini kaldırdığım halde
Bu Sayfa 0.93576 saniyede 1389 sorguyla oluşturuldu diyor yani Sql sorgusu hala çok fazla
reddawn
Üye
Üye

ÖncekiSonraki

phpBB Geliştirme

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir