FTP Programı Kullanımı

Yeni başlayanlar, nasıl ve ne yapacağını bilmeyenler buraya yazabilir.

FTP Programı Kullanımı

İleti Curtis 02.11.2005, 19:01

Kısaca Ftp nin ne olduğundan bahsedeyim file transfer protocol dür yani dosya taşıma protolüdür.21. portu kullanarak dosyaları aktarmanızı yada indirmenizi sağlar şimdi kısca nasıl kullanıldığını anlatalım urda ben cuteftp yi anlatıcağım

İlk önce;
http://installer.globalscape.com/pub/cu ... uteftp.exe bu linke tıklayaran programı bilgisayarımıza indiriyoruz...

kurulum işlemlerini tamamladıktan sonra programı açıyoruz f4 tuşuna basıyorsunuz yada File yazan yerden site manager a geliyorsunuz

Karşımıza şöyle bir menu geldi;

Resim

Burdan new yazan kısıma basıyoruz ve şöyle bir menu geliyor;

Resim

Sırasıyla burdaki alanları dolduralım
Label For Site: siteyi tanımlayacağınız ad sitenin adını yazzabilirsiniz canver mesela
FTP Host Adress: Ftp nin hostu bunu hosting şifretinizden öyrenebilirsiniz genelde site canver ise ftp.canver.net olur lycos için ftp.members.lycos.co.uk
FTP Site Username: Ftp kullanıcı adınızdır eğer canver i kullanıcı adı olarak belirlediyseniz canver yazın eğer sitenizde cpanel varsa girişiniz canver@sitenizinadresi.com şeklinde olur bu 2 sini deniyebilirsiniz
FTP Site Password:Belirlediğiniz ftp şifrenizdir bunuda yazıyoruz
Login Type: burasınıda normal ı seçiyoruz
ve Connect tışuna basıyoruz

Herşey yolunda giderse 3. resimde bağlandığımızı gösteren terimler görünücek;

Resim

Sağ taraf bizim dosyaları yüklüyeceğimiz yada dosya indirebileceğimiz web alanı sol taraf ise bizim Bilgisayaraımızın içi
Biz phpbb forum kuracağımız için soltaraftan 2.0.10 un üzerine geliyorum
Mouse un sağ tuşuna basıyorum ve en üstte upload yazan yere tıklıyorum böylece 2.0.10 klasörü bizim Hostumuza atılmakta;

http://members.lycos.co.uk/anlatim/ftp4.JPG

Şimdi de dosya ve klasörlerin izinlerini(permission yada chmod da denir) nasıl değiştiriliceklerini görelim
dosyalarımı attık programların çalışması için bazı ayarlar yapmalıyız mesela sunucunun bazı klasörlere yazma iznini vermeliyiz avatar klasörü gibi bu klasöre yazma izni vermezseniz kimse avatar upload edemez
avatar klasörüne geliyorum sağ tıklıyorum CHMOD yazan yeri seçiyorum şöyle bir menu çıkıyor burdan resimdede gçrdüğünüz gibi vermek istediğim izni seçiyorum yazılma işlemi için hepsine tick koymalısınız 777 olmalı;

Resim

Hepsi bu kadar şimdide biraz permission (izinlere) örnek verelim

700 - Yalnızca Owner'a yani, dosya sahibine okuma ve yazma izni verir. FTP'den bağlanılarak dosyalara ulaşılabilir ve deiştirilebilir.

777 - Bütün kullanıcılara erişim verir. (ListPath'le index atılma riski yüksek)

755 - Tüm kullanıcılara okuma izni verilir, ancak Owner'dan başka hiçbi kulanıcı dosyaları değiştiremez..

705 - Web'den gelen istemcilere okuma izni verir..

715 - Web'den gelen işlemcilere okuma ve yazma izni verir.. (ListPath Tehlikesi!)

Döküman Yazarı:droppy23

Not - Forum görüntüsünü bozduğu için bazı resimleri link olarak verdim...
Kullanıcı avatarı
Curtis
Üye
Üye

Cvp: FTP Programı Kullanımı

İleti ayaz.akdag 16.12.2005, 22:43

merhaba arkadaşım ya bu globalscapede açıklamışsın ilk resimde site managerde "file,edit,security var "General FTP sites içinde dosyalar var ama ben bunu indirdim kurdum ama öyle bişey yok o yüzden her zaman hata veriyor yardımcı olursan seviniyim be abisi :) şimdiden teşekkürler...
ayaz.akdag
Üye
Üye

İleti Napster 16.12.2005, 22:55

Sanırım Cute FTP programı anlatılmış.Onun yerine ben File Zilla'yı öneririm.Hem ücretsiz hemde kullanımı kolay.
Kullanıcı avatarı
Napster
Üye
Üye

İleti CaPpKiN 19.12.2005, 13:00

slm arkadaslar araniza yeni katildim herkese basarilar dilerim...ben bi site açtim kullanici adimi ve sifremi giriyorum baglanti yapmiyor neyde hata olabilir acaba yardimci olursaniz sevinirim
CaPpKiN
Üye
Üye

İleti sofix 02.01.2006, 22:16

Arkadaşım, ben web üzerinden cjn.net ten bir forum yaptım. http://forums.cjb.net/dost.html
Bu foruma ftp ile birşeyler yüklemem mümkünmüdür?

Diğer türlü phpBB yi bilgisayarıma indirdim, apache diey bir program yükledim. mysql falan hepsi içindeymiş, ancak indirdiğim phpBB forumunu bir türlü oradan da çalıştıramadım. Hayır o işi başarsam, alacağım bir host oraya kuracağım. Beceremedim. Sizin fourmda kurma ile ilgili dosyayı okudum, ona göre yapmaya çalıştım ama. olmadı. Ayrıntılı bilgi nereden alabilirim.
Tabi ftp online hazırlanan forumda çalışırsa önceliğim oraya.
Teşekkürler.

phpBB den indirdiğim dosyaları hangi programla açabileceğim konusunda da bir yol gösterirseniz.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
sofix
Üye
Üye

İleti Curtis 03.01.2006, 21:04

Sanırım cjb'nin ftp erişimi yok..
Kullanıcı avatarı
Curtis
Üye
Üye

İleti D!-LoSH 09.01.2006, 16:53

ya arkadaslar
benim ftp programim var
ama o yukarda yazilan sekilde yaptigim zaman
ve sonrada siteyi yazdigimda ise, bana open, save, annuller, more information yaziyor
o php instal yerine gelemiyorum

benim kullandigim ftp siteleri..

www.deds.nl
www.lxhost.com
www.wyger.nl
www.byethost.com

hepsindede ayni sorun var..

ftp olarak nasil phpBB yi yukleyip, instal edecegim acaba??

Herkese tesekurler..
Kullanıcı avatarı
D!-LoSH
Üye
Üye

İleti aabey 09.01.2006, 16:56

İE deneseniz desem valla ben her işimi onda yapıyorum...
Kullanıcı avatarı
aabey
Üye
Üye

İleti D!-LoSH 09.01.2006, 17:00

IE de nasil oluyor???
aciklarmisiniz lutfen?
ben zaten Internet Explorer la calisiyorum
ftp icin bildiginiz ve phpBB orda sorunsuz calisacak site varmi acaba?
Kullanıcı avatarı
D!-LoSH
Üye
Üye

İleti YOU 12.01.2006, 13:17

y ben bunlarin hepsini yaptim ama CHMOD A giripte 755 diye degistirdigimde hata veriyorr

tam olarak böle diyor

The command was not understood by the server.
Issue the raw FTP command "HELP" to identify all commands supported by the server.

LÜTFEN YARDIM EDIN
YOU
Üye
Üye

CJB.NET

İleti infaztimi 01.02.2006, 00:05

Arkadaşlar ben cjb.net ten hazır phpbb 2 forum kurdum...Bu formun temaları tamamen türkçe değil bunu nasıl ayarlarım,bir de smiles leri değiştirme imkanım varmı??
Son olarak phbb destekli server nasıl oluşturulur???Türkçe ve geniş bir açıklama yapan olursa bence herkesin işine yarayacak...
Kullanıcı avatarı
infaztimi
Üye
Üye

İleti Burkay1905 24.03.2006, 21:59

Ben phpbb yükledim bana bu sorunnu verdi ne yapmalıyım :(

http://img107.imageshack.us/my.php?image=sorunn8dt.png
Burkay1905
Üye
Üye

İleti smmugler 09.05.2006, 09:29

arakadaşlar ben herşeyi yaptım ama data base hatası falan yazdı ne yapmam gerek?
smmugler
Üye
Üye

İleti BaRCeLoNa 23.05.2006, 22:20

Forumumu Localhostta kurdum host u sonra alcam phpTriad ve MySQL la Cuteftp de site ayarlarını nasıl yapmalıyımki modları yükleyebileim yani dosyalra gerekli kodları girip siteye gönderebileim ?? yardımcı olursanız sevinirim ...
Kullanıcı avatarı
BaRCeLoNa
Üye
Üye

İleti ulasss 06.06.2006, 11:37

Label For Site: siteyi tanımlayacağınız ad sitenin adını yazzabilirsiniz canver mesela
FTP Host Adress: Ftp nin hostu bunu hosting şifretinizden öyrenebilirsiniz genelde site canver ise ftp.canver.net olur lycos için ftp.members.lycos.co.uk
FTP Site Username: Ftp kullanıcı adınızdır eğer canver i kullanıcı adı olarak belirlediyseniz canver yazın eğer sitenizde cpanel varsa girişiniz canver@sitenizinadresi.com şeklinde olur bu 2 sini deniyebilirsiniz

Cute Ftp 'yi İndirdim BağLanmaya Calısıyorum Şifre İstiyor ?

Label : Canver
Host Adress : ftp.canver.net
Username : Canver
PassWd : ? Şifre Kısmına Ne Yazmam Gerekiyor Forumumunmu Şifresini ?

Bu Doldurma Kısmını Tekrar Anlatırmısınız Username Sifre Yerine Ne Yazmamız Gerektiğini Tskler Sİmdiden
ulasss
Üye
Üye

İleti ultraslan35 28.06.2006, 11:45

slm arkadaşlar bn forumu http://www.phpbb3.net/ adresinden aldım fakat ftp host adresinin ne olduğunu bulamıyorum... buradada "FTP Host Adress: Ftp nin hostu bunu hosting şifretinizden öyrenebilirsiniz" yazıyor... hiç birşey anlamadım ... yardımcı olursanız sevinirim.. şimdiden teşekkürler...
ultraslan35
Üye
Üye

İleti sanayimah 05.07.2006, 22:24

Curtis yazdı:Kısaca Ftp nin ne olduğundan bahsedeyim file transfer protocol dür yani dosya taşıma protolüdür.21. portu kullanarak dosyaları aktarmanızı yada indirmenizi sağlar şimdi kısca nasıl kullanıldığını anlatalım urda ben cuteftp yi anlatıcağım

İlk önce;
http://installer.globalscape.com/pub/cu ... uteftp.exe bu linke tıklayaran programı bilgisayarımıza indiriyoruz...

kurulum işlemlerini tamamladıktan sonra programı açıyoruz f4 tuşuna basıyorsunuz yada File yazan yerden site manager a geliyorsunuz

Karşımıza şöyle bir menu geldi;

Resim

Burdan new yazan kısıma basıyoruz ve şöyle bir menu geliyor;

Resim

Herşey yolunda giderse 3. resimde bağlandığımızı gösteren terimler görünücek;

Resim

Sağ taraf bizim dosyaları yüklüyeceğimiz yada dosya indirebileceğimiz web alanı sol taraf ise bizim Bilgisayaraımızın içi
Biz phpbb forum kuracağımız için soltaraftan 2.0.10 un üzerine geliyorum
Mouse un sağ tuşuna basıyorum ve en üstte upload yazan yere tıklıyorum böylece 2.0.10 klasörü bizim Hostumuza atılmakta;

http://members.lycos.co.uk/anlatim/ftp4.JPG

Şimdi de dosya ve klasörlerin izinlerini(permission yada chmod da denir) nasıl değiştiriliceklerini görelim
dosyalarımı attık programların çalışması için bazı ayarlar yapmalıyız mesela sunucunun bazı klasörlere yazma iznini vermeliyiz avatar klasörü gibi bu klasöre yazma izni vermezseniz kimse avatar upload edemez
avatar klasörüne geliyorum sağ tıklıyorum CHMOD yazan yeri seçiyorum şöyle bir menu çıkıyor burdan resimdede gçrdüğünüz gibi vermek istediğim izni seçiyorum yazılma işlemi için hepsine tick koymalısınız 777 olmalı;

Resim

Hepsi bu kadar şimdide biraz permission (izinlere) örnek verelim

700 - Yalnızca Owner'a yani, dosya sahibine okuma ve yazma izni verir. FTP'den bağlanılarak dosyalara ulaşılabilir ve deiştirilebilir.

777 - Bütün kullanıcılara erişim verir. (ListPath'le index atılma riski yüksek)

755 - Tüm kullanıcılara okuma izni verilir, ancak Owner'dan başka hiçbi kulanıcı dosyaları değiştiremez..

705 - Web'den gelen istemcilere okuma izni verir..

715 - Web'den gelen işlemcilere okuma ve yazma izni verir.. (ListPath Tehlikesi!)

Döküman Yazarı:droppy23

Not - Forum görüntüsünü bozduğu için bazı resimleri link olarak verdim...

arkadasim bu konunun anlasilmasi icin resimlerle örnek gerekli ayrica cute ftp de dediklerini aynen yapmama ragmen baglanti olmadi su yazi cikiyor yardimlarini bekleriz tesekkürler
Resim
sanayimah
Üye
Üye

İleti Doctor 28.10.2006, 08:18

Kardeş Aynı hatayı banada werio :( yardımm edin lütfen
Doctor
Üye
Üye

İleti ResuL27 13.01.2007, 20:23

S.a. Arkadaşlar

FTP Üzerinden CHMOD Ayarları Nasıl 777 Yapılıyor Okudum Ama Resimlerde Görünmüyor Bende FTP Üzerinden CHMOD Ayarını 777 Yapacagım Klasorun Üstüne Sağ Tıklayıp CHMODa Geliyorum Ama Dğeiştireceğim Bişey Görünmüyor Anlatacak Olan Varmı Resimli Olsa Daha Makbule Geçer Tskler
ResuL27
Üye
Üye

İleti mazlum 13.01.2007, 21:16

plesk mi kullanıyorsun sen
mazlum
Üye
Üye

Sonraki

Yeni Başlayanlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir