mailler junk mail e gitmesin...

Tüm soru(n)lar ve tartışmalar; kullanım ile ilgili soru(n)lar.

Cvp: mailler junk mail e gitmesin...

ALEXIS
16.03.2006, 19:06

Siteden siteden değişir, kontrol olayına göre. Linkte yasaklı bir kelime varsa atar tabi junk'a.
Kullanıcı avatarı
ALEXIS
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İleti bugfixed 10.04.2006, 10:58

s.a arkadaşlar http://www.belgeler.org/howto/spam-filt ... rauth.html bu adreste spf gönderici yetkilendirme ile alakalı bazı bilgiler verilmiş, orada da belirtildiği üzere bence tekelleşme bu. çünkü "v=spf1 a mx ?all" ve v=spf1 a -all bu spf kayıtlarına sahibim. Bu şekilde olduğu zaman örneğin forumumdan üye kaydı normal olarak hotmail inbox a gider spama gitmez. gel gelelim pop3 ve ya webmail den yazmaya: bu durumda gönderici asıl ip numarası kendi kullandığınız ip adresi olduğundan spf kaydı da bunu reddettiğinden ya spam kutusuna gider ya da hiç gitmez. sabit ip nosu herkeste bulunmaz yada 100 lerce maile ait kullanici ipleri girilemez.

örneğin bir network ağımız olsa idi ben şu şekilde hem site üzeri hem de normal elle yazılan mailler giderdi.

"v=spf1 ip4:212.212.212.12/23 ~all" gibi. şo aralıklarına sahip bir dizge girebilsem oluyor. :roll: :roll:

can sıkıcı bir durum. spam önleme amaclı iyi.
bugfixed
Üye
Üye

İleti albay 03.05.2006, 18:39

arkadaşlar ben ilk mail yollamaya başladığımda hiç bir sorun olmadan hızlı biçimde inbox'a düşürüyordum.Sonra spam yaptım reklam olsun diye.Yapmaz olaydım.İkinci yolladığım toplu mailde (spam yaparken) hata mesajı aldım.Kullanım koşullarını ihlal ettiğime dair birşeyler yazdı...Sonra mailler ilk başta inbox a düşürdüğüm maillere inbox'a ama yeni üyelerde junk'a gitmekte..Araştırdım ve bazı bilgiler edindim...

SPF nedir bunu söyleyim.MX yani mailli yollayan sistemin imzası denilen birşey.Yani mx recordun imzası.Şu şekilde tanımlanmakta...Mail istemcisine şöyle bir şey demiş oluyor (SPF).Bak arkadaşım bu mailden gelen mailler doğrudur.Başka sunucudan gelirse o maili ben yollamadım.Yalandır! demiş oluyor.Yani bu spf kodunuzu ilk sayfadaki kontrol sitelerinden alın.Hostunuza TEXT record olarak eklettirin.Yanlış bilmiyorsam 72 saatte spf nin etkisi görülüyor...hadi kolay gelsin..

elimden bu kadar geliyor!benimde kullandığım şirketin kendi yazdığı bir kontrol paneli var.dns kontorlü bulunmakta ama mx recordu düzenlerken imza olarak ekleyemedim.Kendiilerine ulaştım ama bunu kendi kullanıcı hesabımdan yapmamı söylediler.. :? :P
Kullanıcı avatarı
albay
Üye
Üye

İleti albay 03.05.2006, 20:10

arkadaşlar..
birde bunları buldum...burası daha kapsamlı geldi bana..
http://www.microsoft.com/mscorp/safety/ ... fault.aspx
Kullanıcı avatarı
albay
Üye
Üye

ALEXIS
29.08.2006, 21:52

Hotmail mailin gerçekten o sunucudan gelip gelmediğini denetleyen bir sender id sistemi kullanıyor, kayıt şekli SPF kaydı ile aynı.

SPF oluşturmak için detaylı bir sihirbaz:

http://www.microsoft.com/mscorp/safety/ ... id/wizard/

Haberi: http://news.zdnet.com/2100-1009_22-5307 ... d.newsfeed
Kullanıcı avatarı
ALEXIS
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İleti Cybernet 14.12.2006, 23:52

işte size bir haber hemde büyük bir haber.

aylardır üzerinde çalıştığım ve sunucu üzerinden gönderilen maillerin hememn hepsi bu yakınlarda hotmail gibi gelişmiş spam dedektörlerinden dolayı junk mail (önemsiz posta) klasörüne düşmesinin sebebini ve çözümünü buldum. tamamen php sendmail headers fonksiyonundan kaynaklanıyor.

son çalışmalarım sonuç verdi ve sorunu bu akşam çözdüm yanlız phpbb deki "includes/emailer.php" içeriği çok karışık bir dille yazılmış düzenlenmesi lazım. ben düzenlemeye çalışacağım. eğer bu konuda bilgisi olan varsa lütfen özel mesaj atsın kodlları vereyim. benim sistemde üyelik panelini değiştiğim için kolay oluyor fakat orrjinal phpbb lerde hata yapmak istemiyorum.

ha ipucu tamamen headerlerde iş bitiyor.
Kullanıcı avatarı
Cybernet
Üye
Üye

ALEXIS
15.12.2006, 02:12

Daha önce header kısmını konuşmuştuk ancak inceleme/araştırmaya fırsat olmadı sanırım, phpBB'nin mail fonksiyonunda header kısmı bence gayet açık, kodları yazarsan birden fazla fikir ortaya çıkabilir.
Kullanıcı avatarı
ALEXIS
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İleti Cybernet 15.12.2006, 13:31

denemlerim sırasında kullandığım kod bir kaç date fonksiyonunu bulamadım ama yinede işe yarıyor ve ayrıca bir kaç satır dikkatinizi çekecektir. bazı satırlarda hotmail.com domaini gözükmekte. bu headerleri hotmail adresimden pop3 adresime mail attıp gelen headerleri kopyalayıp üzerindeki gerekli değişikleri yaptım. buradaki hotmail.com geçen dizeler hotmaile ulaşınca gelen adresi hotmail.com olarak algılamaktadır.

[syntax="php"]<?
$ip = GETENV("REMOTE_ADDR");
$f_name="deneme hasan";
$from="xxx@xxx.net";
$to="xxxx@xxx.com";
$subject="deneme 6582";
$message="merhaba arkadsssş";

$headers .="Return-path: <$from>\r\n";
$headers .="Envelope-to: $to\r\n";
$headers .="Delivery-date: ".date('r')."\r\n";
$headers .="Received: from bay0-omc1-s30.bay0.hotmail.com ([65.54.246.102])\r\n";
$headers .=" by destiny.e-islem.com with esmtp (Exim 4.60)\r\n";
$headers .=" (envelope-from <$from>)\r\n";
$headers .=" id 1Guwaq-0005il-DT\r\n";
$headers .=" for $to; ".date('r')."\r\n";
$headers .="Received: from hotmail.com ([207.46.8.92]) by bay0-omc1-s30.bay0.hotmail.com with Microsoft SMTPSVC(6.0.3790.2668);\r\n";
$headers .=" ".date('D, d M Y h:i:s')." -0800\r\n";
$headers .="Received: from mail pickup service by hotmail.com with Microsoft SMTPSVC;\r\n";
$headers .=" ".date('D, d M Y h:i:s')." -0800\r\n";
$headers .="Message-ID: <BAY117-F12E358905EAB5B96446F1E82D50@phx.gbl>\r\n";
$headers .="Received: from 207.46.8.123 by by117fd.bay117.hotmail.msn.com with HTTP;\r\n";
$headers .=" ".date('D, d M Y H:i:s')." GMT\r\n";
$headers .="X-Originating-IP: [$ip]\r\n";
$headers .="X-Originating-Email: [$from]\r\n";
$headers .="X-Sender: $from\r\n";
$headers .="From: \"$f_name\" <$from>\r\n";
$headers .="To: $to\r\n";
$headers .="Bcc: \r\n";
$headers .="Date: ".date('D, d M Y H:i:s')." +0000\r\n";
$headers .="X-Priority: 1\r\n";
$headers .="Importance: High\r\n";
$headers .="Mime-Version: 1.0\r\n";
$headers .="Content-Type: text/plain; charset=iso-8859-9\r\n";
$headers .="X-OriginalArrivalTime: ".date('d M Y H:i:s').".0343 (UTC) FILETIME=[4DCE7670:01C71FB0]\r\n";
$headers .="X-UM-Flags: \SEEN \r\n";
mail($to, $subject, $message, $headers);
?>
[/syntax]
Kullanıcı avatarı
Cybernet
Üye
Üye

ALEXIS
15.12.2006, 13:41

Karışık bir şeyler dönüyor kodlarda, hotmailden gelmiş gibi mi gösteriyor acaba :S
En son
ALEXIS
tarafından, 15.12.2006, 23:28 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
ALEXIS
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İleti Cybernet 15.12.2006, 13:56

aynen öyle :)
Kullanıcı avatarı
Cybernet
Üye
Üye

ALEXIS
24.12.2006, 08:58

STANDARD FOR THE FORMAT OF ARPA INTERNET TEXT MESSAGES

http://www.ietf.org/rfc/rfc0822.txt
Kullanıcı avatarı
ALEXIS
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

ALEXIS
24.12.2006, 09:10

Makale yazmaya başladım, aşamaları şunlar:

Aşamalar:

1. alan adı SPF kaydı
2. sunucu PTR onayı / kaydı
2. mail ile ilgili dosyayı düzenleme
3. hotmail kaydı (*)

Ek olarak; yardım etmek isteyen varsa kolay kısım olan farklı sunucularda SPF kaydı ekleme yazılarından başlayabilir, bir kaç ta resim.

---------------------------------------------------------------------
Epostada Alanların Kullanım Yetkilendirilmesi için Gönderici Politik Çerçevesi
http://www.belgeler.org/rfc/rfc4408-appb.html

Epostada Alanların Kullanım Yetkilendirilmesi için Gönderici Politik Çerçevesi
http://www.belgeler.org/rfc/rfc4408-s5.html

DNS'e Giriş
http://www.linuxfocus.org/Turkce/May1998/article45.html
Kullanıcı avatarı
ALEXIS
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İleti yaso19 25.12.2006, 05:12

ben MX kayıtlarımı değiştirip hotmailin MX kayıtlarına geçtim.. domains.live.com hikayesine yani.. hiç junk mail test etme şansım olmadı; acaba bende bunlarla ilgilenmek zorundamıyım, yoksa MX hotmaile ait olduğu için hiç gerek yokmu :? yardım edermisiniz? Lütfen niye denemiyorsun vb. yazılar yazmayınız, başımı kaşıcak vaktim yok :(
Kullanıcı avatarı
yaso19
Üye
Üye

ALEXIS
25.12.2006, 18:22

Kimsenin yok ki, bazen vakit olmuyor, vakit buluyorum sorun çıkıyor, live.com olayını bilmiyorum ama normal yoldan junk'a düşmememi için yapılacak çalışmaları şekillendirmeye başlamıştım ki, sunucunun PTR kayıtları arızalı çıktı.

Son kullanıcı için gerçekten biraz zor bu işlemler. Normal bir host sahibinin SPF ve PTR kayıtlarını sadece sunucu yöneticisi yapabilir.
Kullanıcı avatarı
ALEXIS
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İleti seal 06.01.2007, 23:16

ALEXIS yazdı:Makale yazmaya başladım, aşamaları şunlar:

Aşamalar:

1. alan adı SPF kaydı
2. sunucu PTR onayı / kaydı
2. mail ile ilgili dosyayı düzenleme
3. hotmail kaydı (*)

Alexis sen sanırım hallettin bu SPF olayını, dnsreporttan sağlan gözüküyor kaydın.

v=spf1 a ptr ~all yazıyor, sadece bunu mu ekledin sunucunun dns kısmına text olarak.
seal
Üye
Üye

ALEXIS
06.01.2007, 23:25

onu ekledim ama, SPF eklemek sadece yardımcı bir olay, hala tam kontrol etmedim çünkü sunucunun PTR kaydında takıldım, PTR olur olmaz, yazıya devam edeceğim.
Kullanıcı avatarı
ALEXIS
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İleti seal 07.01.2007, 00:37

ALEXIS yazdı:onu ekledim ama, SPF eklemek sadece yardımcı bir olay, hala tam kontrol etmedim çünkü sunucunun PTR kaydında takıldım, PTR olur olmaz, yazıya devam edeceğim.

Walla ben de zaman zaman bakıyorum, dnsreports'da SPF kaydı düzgün olarak gözüken sitelerin spf kodlarını sürekli deniyorum ama bana hala bir tanesi bile tamam spf kaydı düzgün vs... diye çıkmadı. Spf kaydını ekleyince bildiğim kadarıyla en fazla 48 saat sonra güncel oluyor, ama ben yukardaki kodu da denedim daha önceden yine bana düzgün dememişti. Bunu neye göre belirliyorlar anlamış değilim, halbuki aynı kodu ekliyorum. Çok enteresan bir durum ya

Çalışmalarını bekliyoruz bu arada Alexis, bu konuda Türkçe bir döküman yok bayağı güzel olur. Kolay gelsin
seal
Üye
Üye

ALEXIS
07.01.2007, 01:38

Ek olarak göz atabileceğiniz bir sürü rfc yazdım yukarda.
Kullanıcı avatarı
ALEXIS
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

ALEXIS
09.01.2007, 00:51

Sunucumun PTR kaydını sorunsuz hale getirdik. KOnuya tekrar dönerken. Notlarım arasında yukarda bugfixed'in verdiği adres ile tekrar karşılaştım.

SPF'den bahsederken, arada şu kısım dikkatimi çekti:

http://www.belgeler.org/howto/spam-filt ... rauth.html

Epostalar için Microsoft Çağrı Kimliği

Kurallarının gönderici alan adının DNS bilgileri arasında bir TXT kaydı olarak görünmesi bakımından SPF'ye benzer. Ancak, basit anahtar sözcükler yerine, XML olarak kodlanmış oldukça geniş kapsamlı MS CIDE bilgilerinden oluşur. Bu XML şeması Microsoft tarafından bir lisans altında yayınlanmıştır.
SPF, bir postanın sadece Zarf Göndericisi adresine bakarak çalışırken, MS CIDE iletinin RFC 2822 başlıklarını değerlendiren bir araç olarak karşımıza çıkar. Böyle bir sınamanın SMTP aktarımında yapılabileceği en erken nokta, ileti verisi alındıktan sonra ve son 250 yanıtını göndermeden öncedir.
Dobra dobra ölü doğmuş denebilir. Patentiyle ve karmaşıklığıyla bir engelli olarak doğmuş da denebilir.
http://www.openspf.org/'da SPF'ye ek olarak MS Çağrı kimliğini de (MS CIDE) sınayacak araçlar bulabilirsiniz.

Hotmail'in kendi SPF sihirbazı vardı, acama MS CIDE doğrulamayı da kullanıyor mu?

-----------------------------------------------------

Sahip olduğum SPF'ler aşağıda ve bunlar bugün gmail'de junk'a gitti:

canver.net. TXT v=spf1 a ptr ~all
mail.canver.net. TXT v=spf1 a -all
Kullanıcı avatarı
ALEXIS
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İleti seal 10.01.2007, 05:47

Gmail kolay kolay Junk'a atmaz. Hotmaili düzeltelim derken gmail falan da gidicek desene. Bu arada Alexis, spf kaydı normal gözüküyor ama ben b şifre değiştirme yapmıştım Junk'a gelmişti bana. İlginç, normal gözüküyor ama yine de hotmail junk'a aldı şaşırdım doğrusu.

Bir de işin ilginç tarafı Hotmailin kendi Sender ID sihirbazından yapıyorum o spf kaydını giriyorum, bana mısın demiyor. Bela bi iş cidden.
seal
Üye
Üye

ÖncekiSonraki

Soru(n)lar & Tartışmalar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir