Büyük db 'yi karakter setini değiştirim hızlı dump nasıl edebiliriz.

Kurulum, güncelleme, taşıma ilgili soru(n)lar.

Büyük db 'yi karakter setini değiştirim hızlı dump nasıl edebiliriz.

İleti alperen 15.03.2007, 22:43

Pek fazla büyük sayılmasada 50mb lık bir db var ben bunu başka bir hosta dump ettim bu sitede belirtilen yöntemleride kullanarak.Daha sonra karakterlerde problem çıktı.Fakat öğrendimki latin 5 olarak atınca problem ortadan kalkıyor.Şimdi sizden bana öyle bir kısa dump yolu söylemenizi istiyorum ki karakterinide şeçme imkanım olacak.Phpmyadmin dışından nasıl yapabiliriM? :?
alperen
Üye
Üye

Re: Büyük db 'yi karakter setini değiştirim hızlı dump nasıl ede

İleti NEFRİT 27.04.2007, 18:39

Şimdi sen neyi seçersen seç öncelikle server ın ve server üstünde kurulu olan phpmyadmin scriptinde o çarsetleri desteklemesi gerekmektedir şayet desteklemiyorsa ne yaparsan yap sonuç değşimez, Öneri şudur ; veri tabanı upload vede download işlemleri sırasında çarset UTF 8 seçeneklerini seçmek genel olarak işe yaramaktadır.
Kullanıcı avatarı
NEFRİT
Üye
Üye

Re: karakter setini değiştirme, hızlı dump

İleti iamzaga 20.11.2007, 23:56

en kesin çözüm şudur,
Veritabanında (dump sql dosyasında) karakter seti bellidir.Mesela latin_5 olsun, sen bunu utf-8 yapmak istiyor ol.Wordpad ile bu dosyayı aç, karakter setlerini bul/değiştir metodu ile değiştir.Tabiki tekrardan dump yapman lazım.

Aslında daha basit yöntemler de var.Mesela ben phpbb diye bir veritabanı oluşturdum.Bunu standart olarak utf-8 yaparsam zaten tüm tablolar utf-8 olarak atanır.Yani bir önceki arkadaşımın dediği gibi bu iş hosting şirketinin phpmyadmin de veriği default char set ile ilgilidir.Ama bunu sen de değiştirebilisin (genelde buna izin verilir(access))
free pr4 directory http://www.acotm.com | Malatya http://www.malatya.us
iamzaga
Üye
Üye

Kurulum, Güncelleme, Taşıma

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir